Co zrobić, jeśli mężczyzna nie potrafi okazywać uczuć?

Witam, mam pewien problem. Mój mężczyzna nie potrafi okazywać uczuć. Ma zaburzenia osobowości. Wiem, że to trudne, ale nie chce się leczyć. Mówi, że coś czuje ale nie wiem co, jeżeli chodzi o mnie. Nigdy nie powiedział, że mnie kocha. Mówi, że mu zależy, ale nie potrafi tego okazać. Jest mi ciężko, bo nie wiem jak z nim rozmawiać. Myślę, że problem tkwi w jego dzieciństwie, gdy był mały rówieśnicy się z niego śmiali. Nie wiem co robić i jak z nim rozmawiać. Coraz częściej czuję się bezsilna.

Warto, żeby Pani przemyślała, czy wytrwa i będzie szczęśliwa w tym związku, jeśli nic się nie zmieni? Jeśli Pani chłopak z jednej strony nie chce podjąć leczenia, a z drugiej nie potrafi określić co czuje do Pani, nie okazuje emocji i zaangażowania w relację, to pytanie czy będzie miał motywację by starać się o związek, pracować nad nim razem z Panią?

Dzień dobry.

Problem, o którym Pani pisze, z niewiadomego powodu łączy Pani z rzekomym zaburzeniem osobowości Pani partnera. Jak rozumiem, chodzi o to, że partner jest osobą powściągliwą oraz, że nie przejawia żadnych zachowań, które świadczyłyby o tym, że coś do Pani czuje. Być może uważa po prostu, że mężczyźnie nie przystoi mówienie o swoich uczuciach, a może po prostu sam nie jest pewien swoich uczuć do Pani i nie chce rzucać słów na wiatr?
Doszukiwanie się zaburzeń osobowości wydaje się być w tej sytuacji nieco nadmiarowe. Sugerowałbym szczerą rozmowę z partnerem, w której powie mu Pani o swoich oczekiwaniach i pragnieniach. Warto dodać, że można również partnera "uczyć" okazywania uczuć, poprzez mówienie mu o własnych uczuciach do niego i okazywanie ich.

Pozdrawiam.

Decyzja o skorzystaniu z pomocy przez Pani partnera jest jego decyzją. Może Pani powiedzieć mu, że to jest dla Pani ważne, ale ostateczna decyzja zależy od niego. Jeżeli on nie czuje takiej potrzeby, nie może Pani go do tego zmusić (a nawet jeżeli tak by się stało, to korzystanie z pomocy psychologa/ psychoterapeuty pod przymusem jest nieskuteczne). Myślę natomiast też o Pani sytuacji i o tym, jak Pani radzi sobie w tym związku. Może warto, żeby zadbała Pani o siebie i Pani jako osoba będąca w trudnej, bo nie w pełni, jak rozumiem, zaspokajajacej Pani potrzeby emocjonalne, relacji poszukała dla siebie pomocy i wsparcia. Zachęcam do tego, by myśląc o drugiej bliskiej osobie, nie zapominać o sobie i swoich potrzebach.