Co robić, kiedy pojawia się pustka emocjonalna?

Dzień dobry, mam 20 lat. Dwa miesiące temu zostało u mnie zdiagnozowane zaburzenie borderline. Zażywam leki, przy czym zrobiłam od nich tygodniową przerwę. Po tym dopadły mnie stany depresyjne, więc po tygodniu wróciłam do terapii. Jednakże pomimo zażywania wciąż dopada mnie swego rodzaju pustka emocjonalna. Jestem w związku i źle się czuję kiedy nagle wszelkie emocje i uczucia znikają. Bardzo mnie ta pustka męczy. Nieraz przez nią nie mogę normalnie myśleć, mówić i w ogóle funkcjonować, więc leże cały dzień w łóżku i nie robię nic konkretnego. Co robić kiedy ta pustka emocjonalna się pojawia? Bardzo mnie to przytłacza. Nieraz jej powodu mam myśli samobójcze

Dzień dobry, obawiam się, że samo zażywanie leków może być w Pani przypadku niewystarczającym leczeniem. W przypadku zaburzeń osobowości wskazane jest podjęcie psychoterapii czy to w ramach dziennych oddziałów czy w formie indywidualnej. Wydaje się, że w obecnej sytuacji możliwe byłoby podjęcie psychoterapii online. Ważnym etapem byłoby też na pewno dodiagnozowanie pod kątem zachowań autodestruktywnych. Zastanawia mnie, z jakiego powodu odstawiła Pani leki. W przyjmowaniu psychotropowych niezwykle ważna jest regularność. Zaniedbania w tym zakresie mogą skutkować pogorszeniem samopoczucia (można powiedzieć, że organizm się rozregulowuje - raz leki są, raz nie ma), spadkiem stabilności emocjonalnej. Proszę pomyśleć o dodatkowej konsultacji psychiatrycznej. Obecnie jest to możliwe u wielu specjalistów online. Jeśli myśli samobójcze będą się nasilać proszę udać się do psychiatrycznej izby przyjęć lub do ośrodka interwencji kryzysowej. Rozumiem, że bardzo trudno Pani wytrzymywać stan pustki, lecz nie mogę na podstawie Pani krótkiego opisu zalecić konkretnego sposobu radzenia z nią. Zakładam bowiem, że jest to tylko jeden z wielu objawów, z którymi się Pani zmaga i nie można ich leczyć wyrywkowo. Dlatego podkreślam, iż leczenie farmakologiczne nie ma mocy rozwiązywania konfliktów intrapsychicznych leżących u podstaw zaburzeń. W tym celu potrzebne jest podjęcie leczenia psychoterapeutycznego - celem lepszego zrozumienia siebie, swojego funkcjonowania, swoich zachowań i emocji, jakie się pojawiają, lub też tego, dlaczego te emocje się nie pojawiają, dlaczego są wypierane lub zaprzeczone - powodując stan pustki. Pozdrawiam serdecznie. W razie dalszych pytań, zapraszam do kontaktu. Kamila Dziwota/kamidziwota@gmail.com tel.513306125

Dzień dobry Pani, miło że Pani zaufała ABCzdrowie. Na początku proponuję aby skontaktowała się Pani z bezpłatną infolinią NFZ 800 190 590, ponieważ każde samowolne przerwanie przyjmowanych leków, może powodować takie stany jakie Pani opisuje. Kontakt z lekarzem prowadzącym może spowodować zmianę leku, który wtedy rozwiąże problem. Proszę nigdy samodzielnie nie przerywać brania leków. A w tej chwili proponowałabym aby Pani zwróciła swoją baczną uwagę na swojego partnera i kontaktowała się z nim. I głownie myślała o tym co zrobić aby związek był bardziej satysfakcjonujący dla Was obojga i bardziej trwałym! Proponuję też, aby spróbowała Pani ćwiczeń fizycznych w domu. W internecie jest dużo różnego rodzaju propozycji sportowych i gimnastycznych. Proszę z tego skorzystać! Ma Pani 20 lat, to jest piękny wiek, który również powinien pomóc w rozwiązaniu Pani problemów. Proszę postawić na młodość i zastanowić się co ona proponuje. I starać się nie zamartwiać się i żyć intensywnie w miarę Pani możliwości i podpowiedzi Pani partnera. Można też czytać, oglądać ciekawe programy w internecie, próbować działaniem rozbijać tą pustkę o której Pani wspomina. To się zawsze udaje, tylko trzeba chcieć. Może Pani poprosić o pomoc swojego partnera albo kogoś z rodziny. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Alicja Jankowska