Czy 18-miesięczne dziecko powinno zawsze reagować na imię?

Witam, jestem mama 18 miesiecznego chlopca i martwia mnie jego niektore zachowania. W zwiazku z tym mam do Panstwa kilka pytan. Czy dziecko w tym wieku musi zawsze reagowac na imie? Czy prawidlowe jest ze jak chce zebym gdzies z nim poszla to ciagnie mnie za reke i czasami wklada mi w nia przedmioty? Jak siedzi w aucie to w ogole nie reaguje na pukanie w szybe i bardzo czesto wpatruje sie w jeden punkt. Czy tak moze byc? Dodam ze mial robione badania i sluch ma dobry.Bede wdzieczna za odp. Pozdr

Gratuluję czujności i pozdrawiam!

Jak każdy z nas dziecko może się czasami zamyślić, czy być tak skoncentrowane na jakiejś czynności, że nie zauważa, co dzieje się wokoło ( w tym, że ktoś go woła). Podobnie z ciągnięciem kogoś gdzieś, czy dawaniem przedmiotów- jest to sposób komunikacji i osiągania celów, często skuteczny, zakładając, ze dziecko nie potrafi jeszcze sprawnie posługiwać się językiem werbalnym (co dla tego wieku może być normą).
Jeśli jednak jest Pani mocno zaniepokojona zachęcam do kontaktu z psychologiem dziecięcym lub placówka zajmująca się wczesna diagnostyka dzieci.

Za mało informacji Pani podaje.Czy dziecko coś mówi, czy gaworzy gaworzyło?To że dziecko wkłada do Pani ręki coś, żeby zwięwszyć kontakt z Panią w sytuacji zaspokajania własnych potrzeb, pójścia gdzieś z nim może być niepokojące przy braku kontaktu wzrokowego.Wydaje się, ze dziecko zamyka się w swoim świecie.Dlaczego?za mało informacji