Czy brak radości z życia wynika ze stosowania w przeszłości narkotyków?

Problem po odstawieniu narkotykow moja przygoda z narkotykami to głownie marichuana, paliłem około dwa lata od 19roku życia. przestałem bo praktycznie nie miałem juz haju, zauwazyłem ze minusów jest więcej niż plusów. teraz nie pale ale cały czas jestem zamulony ruszam sie jak "mucha w smole" mam problem z koncentracją ciężko jest się skupić, mam duży problem coś opowiedzieć gubię się w tym co mówię, mam bardzo słabą pamięć, najgorsze jest to ze nie odczuwam radości z niczego, nic mnie nie cieszy ciągle mam odczucie jak by mnie jakaś myśl trapiła ale nie wiem co ciężko to opisać, z jednej strony brakuje mi kontaktu z ludźmi a z drugiej nie chce do nich wychodzić, całkowicie stracilem zapał do wszystkiego kiedyś miałem hobby (sport) któremu się całkowicie oddawałem teraz kompletnie mi się odechciało. chciałbym wiedzieć czy kiedyś mi to przejdzie czy cały czas juz bede taki zmulony i miał problemy ze skupieniem i dlaczego teraz tak ciężko jest mi się cieszyć z czego kolwiek jak temu zaradzić

Witam
Opisany problem jest złożony i wielowątkowy i odpowiedź na portalu niewiele pomoże. proponuję zgłosić się do doświadczonego terapeuty, aby przyjrzeć się powodom "ucieczki "w narkotyki oraz konsekwencji ich zażywania i skutków odstawienia.
Pozdrawiam
Anna Szyda