Dziękuję że wybrała Pani abc zdrowie.
Trawestując porzekadło ludowe. cytuję "cały w tym ambaras żeby dwoje chciało na raz" więc proszę dokładnie przemyśleć co daje Pani ta znajomość czy szczęście i radość czy zdenerwowanie i łzy. Ma Pani dopiero 19 lat więc proszę rozwijać swoje zainteresowania, pasje bo tylko taka osoba która jest aktywna może zainteresować drugą osobę. Pasywność w związkach nie daje dobrych rezultatów. Aktywność również rozbiję Pani żal i cierpienie w które Pani się pogrąża. Z reguły analiza "kocha nie kocha" wypada blado w rzeczywistości tak jak Pani sama pisze "Raz kocha raz nie kocha" czyli proponuje zająć się sobą samą i rozwijać swoje zainteresowania to da lepszy rezultat niż ciągła analiza "kocha nie kocha" Życzę Pani powodzenia i być może poznania nowego chłopaka w którym się Pani zakocha. Pozdrawiam
Dzień dobry!
Domyślam się, że jest to dla Pani trudny czas i współczuję bólu, smutku rozstania z bliską osobą.
Na podstawie (dość sporego) opisu, który Pani zamieściła oraz na odległość trudno ocenić motywy postępowania Pani dotychczasowego partnera. Przyczyn takiego zachowania może być bardzo wiele.
Rozumiem, że jest to młody człowiek (zapewne podobnie jak Pani), być może nie zna jeszcze dobrze własnych potrzeb dotyczących relacji, związków. Możliwe, że ich poszukuje przez różnorodne doświadczenia. Możliwe też, że kierują nim emocje przeżywane w danej chwili, a te są zmienne. Można jednocześnie odczuwać tęsknotę za kochaną osobą i silną potrzebę niezależności, samostanowienia o sobie. Wówczas powoduje to miotanie się z jednego krańca decyzji na drugi.
Wiele osób kieruje się mylnymi przekonaniami na temat miłości, myląc euforię zakochania z dojrzałą miłością i oczekując podobnych silnych doświadczeń przez cały okres trwania związku.
Istnieją ludzie, którzy odczuwają rosnący lęk, gdy relacja w związku staje się coraz bliższa. Jest to związane z wychowaniem, z tym, jaki rodzaj więzi łączył je z najważniejszym pierwszym opiekunem w życiu. Najczęściej to od matki uczymy się, jak wygląda miłość, bliskość, zależność. Jeśli to Panią zainteresowało, proszę poczytać o teorii stylów przywiązania Johna Bowbly, wyjaśnia ona bardzo wiele zachowań ludzi w bliskich relacjach.
Zwracam Pani uwagę na fakt, że chociaż nie mamy w życiu dużego wpływu na innych ludzi, mamy ogromny na siebie. Biorąc odpowiedzialność za własne uczucia, zachowania możemy kształtować nasze życie tak, by było ono coraz bliższe temu, czego pragniemy. Jednak najpierw trzeba poznać samą siebie, swoje potrzeby, pragnienia. Jest Pani w trudnym, bolesnym czasie. Proszę dać sobie wyrozumiałość, otoczyć się życzliwością, robić rzeczy, które Pani lubi, spotykać się z dobrymi ludźmi. To normalne, że teraz czuje się Pani źle i proszę dać sobie do tego prawo. Proszę zapytać samą siebie, jak Pani się czuje z zachowaniem byłego partnera, w jego obecności i czy na pewno chce Pani spędzać z nim czas w sytuacji, gdy deklaruje, że nie chce kontynuować związku?
Praca nad sobą, odpowiadanie sobie samej na pytania o najgłębsze motywy, znalezienie w sobie ciepła dla samej siebie – to wszystko pomoże Pani znaleźć nowy albo wypracować w istniejącej relacji związek miłosny, który będzie źródłem radości. I tego z całego serca Pani życzę, pozdrawiam serdecznie.
Zapraszam też do lektury artykułów na temat związków:
• https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-czy-on-cie-kocha-poznaj-gesty-ktore-swiadcza-o-jego-przywiazaniu
• https://portal.abczdrowie.pl/etapy-milosci-w-zwiazku
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy jest szansa na utrzymanie związku z osobą niepełnosprawną? – odpowiada Paweł Żmuda-Trzebiatowski
- Zerwanie przez chłopaka z dnia na dzień – odpowiada Artur Brzeziński
- Czy partner jest w stanie obdarzyć większym uczuciem? – odpowiada Mgr Sylwia Wysocka-Sollich
- Jak naprawić relacje w związku z partnerem? – odpowiada Magdalena Pikulska
- Kłamstwa, niewypełnianie obietnic i odczuwanie braku szacunku w związku – odpowiada Mgr Agata Hensoldt-Jankowska
- Czy jest szansa dla takiego związku? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Czy jest szansa na powrót do partnera? – odpowiada Mgr Bohdan Bielski
- Rozpad związku po 4 latach – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Jak naprawić relacje w związku młodych ludzi? – odpowiada Mgr Dorota Krauz
- Czy jest szansa na związek z osobą chorą na depresję? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p
Prof. Izdebski: Podczas świąt powiedzmy najbliższym, że są dla nas naprawdę ważni
- Święta są doskonałą okazją, aby okazać sobie
Filofobia - objawy, przyczyny i leczenie
Filofobia z definicji to anormalny, nieuzasadniony