Czy jestem anorektyczką?

Mam 10 lat, mierzę 145 cm, kocham ćwiczyć i się odchudzać. Jak dwa miesiące temu się ważyłam, to waga wynosiła 32 kg, a teraz? Wolę nawet nie myśleć - aż 35 kg. To jest okropne. Na nic tak nie narzekam jak na uda. Odchudzam się. Rano jem płatki fitness, czasami obiad, straszne, że muszę go jeść, więc dziobię malutko, bo inaczej rzygać mi się chce. A kolacji nie jem. Dużo, a nawet bardzo dużo ćwiczę. Rozciągam się, robię po 30 brzuszków dziennie, czasami aż do umęczenia i 20 pajacyków, 20 przysiadów, czasami więcej. Nienawidzę słodyczy. Nienawidzę jeść, to jest dla mnie okropne. Staję przed lusterkiem i widzę grubaskę z obrzydliwymi udami. Nie lubię jeść tłustych rzeczy, bo rzygam albo podchodzi mi coś pod gardło, ale rzygam BARDZO RZADKO. Myślę, że mi pomożecie powiedzieć, czy to anoreksja.

Witam serdecznie,

Jest wysoce prawdopodobne, że możesz mieć anoreksję. Wskazuje na to Twoja niska masa ciała, celowe głodzenie się, zbyt duża aktywność fizyczna i nieprawidłowa ocena własnej figury.

W Twoim wieku konieczne jest dostarczanie organizmowi wszystkich potrzebnych do wzrostu i rozwoju substancji: przede wszystkim białka, wapnia i witamin. Bez tego niemożliwy jest wzrost – może dojść do jego całkowitego zahamowania, jeśli głodzenie się trwa zbyt długo. Kolejną konsekwencją jest rozwój osteoporozy i łamliwość kości.
Odpowiednia ilość cukru jest również bardzo potrzebna, zwłaszcza w okresie intensywnego wysiłku fizycznego i umysłowego – nauki.

Początkowo w trakcie odchudzania się dochodzi do mobilizacji organizmu na skutek potężnego stresu, jakim jest odchudzanie. Przejściowo może się wtedy poprawić pamięć, koncentracja, nastrój oraz aktywność fizyczna, można mieć poczucie ,,rozpierającej energii". Dość szybko jednak dochodzi do wyczerpania: spada nastrój, pojawia się frustracja, przygnębienie, depresja, pogarszają wyniki w nauce.

Tłuszcz jest również bardzo potrzebny w Twoim wieku: z cholesterolu jest wytwarzane wiele hormonów i innych koniecznych dla zdrowia i życia substancji, kwasy tłuszczowe wchodzą w skład każdej błony komórkowej Twojego organizmu.

Odchudzając się w tak drastyczny sposób, ryzykujesz swoje zdrowie i życie. Mądre odchudzanie wymaga profesjonalnej wiedzy, łatwo wyrządzić sobie krzywdę. Obecnie prowadzisz walkę sama ze swoim ciałem, wyniszczając je.

Jak się czujesz, stale myśląc o jedzeniu, kaloriach, ćwiczeniach?

Czy zastanawiałaś się, co dla Ciebie znaczą te ,,szczupłe uda"?

Załóżmy, że w nocy przychodzi do Ciebie wróżka i mocą swojej różdżki daje Ci te ,,idealne uda". Co się zmienia wtedy w Twoim życiu?

http://portal.abczdrowie.pl/objawy-anoreksji

http://portal.abczdrowie.pl/skutki-anoreksji

http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji