Czy jestem aspołeczna?

Niedawno usłyszałam że robię się aspołeczna. Faktycznie, nie lubię przebywać wśród wielu ludzi, a jakiekolwiek wystąpienie czy w ogóle przebywanie z grupą większą niż 3-5 osób to już dla mnie problem. Do tego nie potrafię zaufać nowym ludziom, podobno nawet koleżanki trzymam na dystans. Najchętniej siedzę sama lub również sama idę na spacer. Do tego mam podobno trudny charakter. Co można z tym zrobić?

Witam,
zawsze są jakieś powody złych nastawień ,więc proponuję kontakt z psychologiem,psychoterapeutą lub udział w treningu grupowym,podczas których uczymy się wglądu w przyczyny.Częstym powodem podobnych zachowań jest zaniżona samoocena i brak poczucia wpływu .Tak więc praca rozpoczyna się od jej przywrócenia.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam.

Witam,

pytanie brzmi, czy chce Pani coś z tym zrobić. Z Pani opisu wynika, że problem zgłaszają osoby z Pani otoczenia, a nie to, że Pani widzi w tym problem. Być może lubi Pani spokój i małą grupę zaufanych przyjaciół i nie jest w tym nic złego, a na pewno nie świadczy o tym, że jest Pani osobą aspołeczną. Gdy się Pani rozejrzy w około, z pewnością zobaczy Pani, że ludzie są różni, jedni otaczają się dużą grupą znajomych/powierzchownych znajomości, a inni wolą towarzystwo najbliższych osób.
Jeśli jednak chciałaby Pani zmienić swoje życie, codzienne funkcjonowanie, zachęcam do kontaktu z psychologiem/psychoterapeutą. Rozmowa ze specjalistą pomoże określić przede wszystkim cel pracy, ustalić co chce Pani zmienić i co najważniejsze - po co, a także przygotować realistyczny plan działania.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html