Czy jestem chora? Czy powinnam się leczyć?

Witam! Mam 25 lat, jestem w związku małżeńskim od prawie 7 lat, mamy 2 dzieci, mieszkam za granicą od 2006 roku. Od dłuższego czasu nie układa mi się z mężem. Boje się go, boję się, że zrobi mi krzywdę.

Kiedy się kłócimy on zawsze krzyczy, rzuca czymś, kopie, zdarzało się, że niby mnie pchnął, nawet jak byłam w ciąży. Mamy dość trudną sytuację ekonomiczną - obecnie szukam pracy, pracuje tylko mąż. Po dzisiejszej kłótni postanowiłam napisać, bo nie wiem co dalej robić. Mamy 6-letnią córkę i 10-miesięcznego synka. Mąż powiedział, że mogę się wynosić, że drzwi są otwarte i że jestem chora i powinnam się leczyć – twierdzi, że mam depresję, choć tak naprawdę on nie wie, ani ja, czy ją mam. Jest mi trudno, jestem w małej mieścinie, zdana tylko na niego, przed wszystkimi muszę udawać, że jest, ok choć wcale nie jest?

Nie chcę, żeby nasze dzieci cierpiały. Proszę o poradę. Dodam jeszcze, że mój mąż nie pomaga mi w domu w niczym, bo on chodzi do pracy, więc dzieci i dom są na mojej głowie, a ja nie zawsze mam silę, żeby wszystko załatwić i zrobić tak, aby go zadowolić. Do tego bardzo się go boję. Co robić?

Witam!

Napisała Pani bardzo niewiele o swoim samopoczuciu. Jeśli uważa Pani, że Pani problemy psychiczne mogą być związane z rozwojem choroby - depresji, to zalecam wizytę u lekarza psychiatry. Będzie mógł postawić diagnozę i w razie potrzeby zalecić odpowiednie leczenie.

Niepokojąca jest natomiast Pani sytuacja w domu. Warto, żeby nie poddawała się Pani tyranii męża, ponieważ powoduje to u Pani narastanie stresu i trudności. Może się Pani zwrócić do służb zajmujących się pomocą społeczną i pomocą ofiarom przemocy.

Zachowanie Pani męża działa destrukcyjnie na całą rodzinę. Dalsze trwanie w takiej sytuacji może pogłębiać Pani problemy i wywoływać u dzieci zaburzenia rozwojowe, szczególnie na tle psychicznym. Dlatego też uważam, że powinna Pani zgłosić swój problem odpowiednim służbom w kraju, w którym obecnie Pani mieszka.

Pozdrawiam