Czy leczona niedoczynność też powoduje tycie?

Mam 18 lat. Ważę ok. 65 kg. W przeciągu pół roku przytyłam ok. 15 kg. Nie wiem czemu, gdyż dużo ćwiczę, jem ok. 1200 kcal na dobę. Leczę się na niedoczynność tarczycy, ale jest ona bardzo mała. Jednakże tyję bez przyczyny. Biorę preparaty zawierające jod, witaminy, minerały, jem dużo białka, dużo się ruszam, piję dużo wody. Wiele razy się odchudzałam (dieta 1000 - 1200) i mi to wychodziło, a od wakacji tyję w oczach i nie wiem dlaczego. Czym to może być spowodowane, skoro wyniki mam dobre? Proszę o pomoc, bo już nie wiem, co mam robić.
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Witam ciepło!

Czy zaobserwowałaś, iż wzrasta jedynie masa Twojego ciała, czy też zwiększa się Twój wzrost? Być może przyrost wagi wiąże się z jednoczesnym wzrastaniem ciała na wysokość?

W praktyce do otyłości najczęściej przyczyniają się nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz mała aktywność fizyczna. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy otyłość powstaje na tle zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu.

Otyłość może być wynikiem zaburzeń hormonalnych:
niedoczynności tarczycy, choroby Cuchinga (kora nadnerczy wydziela kortyzol w nadmiarze), niedoboru hormonu wzrostu, niedoczynności przytarczyc.

Otyłości mogą sprzyjać także niektóre ze stosowanych leków:
• neuroleptyki (chlorpromazyna, haloperydol),
leki antydepresyjne (sole litu, doksepina, dezypramina),
• leki przeciwpadaczkowe,
sterydy, progestageny.
Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem.

Możliwe, iż intensywne treningi doprowadziły do przyrostu tkanki mięśniowej, która waży więcej niż tkanka tłuszczowa, przez co przyrost masy ciała jest pozorny.

Możliwe, iż stosowane diety odchudzające doprowadziły do spadku przemiany materii, przez co łatwiej jest Ci przytyć (http://portal.abczdrowie.pl/przemiana-materii-a-odchudzanie). 

Nie podałaś wzrostu, stąd ciężko mi określić, czy masz nadwagę, a jeśli tak, to jakiego stopnia.

Pozdrawiam ciepło i życzę dużo zdrowia w Nowym Roku!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy niedoczynność tarczycy powoduje tycie?

OD DWÓCH M-CY LECZE NIEDOCZYNNOSC TARCZYCY, ZAŻYWAM EUTYROX 75. W OSTATNICH BADANIACH TSH WYSZŁO W NORMIE ( PRZEDTEM WYNOSIŁO COŚ OK. 7 ) ALE PO RAZ PIERWSZY BAADAŁAM TPO MAM 600. ZASTANAWIAM SIĘ TYLKO CZY MOJA CHOROBA JUZ ZAWSZE BEDZIE POWODOWAŁA TYCIE CZY TO PRZEZ EUTYROX CZY SĄ JAKIEŚ INNE LEKI NIE POWODUJĄCE TYCIA ?
KOBIETA ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania

Witam serdecznie. Tycie to efekt uboczny zbyt małej ilości hormonów tarczycy czyli niedoczynności gruczołu. Eutyrox to właśnie syntetyczny hormon podawany w niedoczynności tarczycy. Proponuję konsultację z lekarzem - endokrynologiem. Możliwe iż konieczne będzie zwiększenie dawki leku.

0

Witam,

Leczenie chorób tarczycy wymaga długoterminowych działań. Pierwotna przyczyna najczęściej nie leży w samej tarczycy, a w systemie immunologicznym. Kluczem do poprawy funkcjonowania tarczycy jest odnalezienie przyczyny, wyeliminowanie jej oraz odpowiednia dieta bogata w naturalną żywność.

Produkty i substancje, które powodują problemy z tarczycą.
- Są to przede wszystkim produkty rafinowane, przetwarzane, pasteryzowane, GMO, konserwowane, aromatyzowane, barwione,
- Soja - badania wskazują, że soja może mieć silne właściwości zmniejszające pracę tarczycy (nawet tak mała ilość jak 50g soi może osłabić istotnie pracę tarczycy).
- Gluten - budowa molekularna tarczycy jest prawie identyczna z glutenem, co zwiększa ryzyko ataku autoimmunologicznego. Proszę odstawić produkty z pszenicy - chleb, makarony, pierogi, kluski, mąkę itp.
- Warzywa psiankowate – ograniczać. Zaliczamy do nich pomidory, ziemniaki, paprykę (w każdej formie, również przypraw - chili, cayenne), bakłażana, tytoń, jagody Goji oraz owoce miechunki.
- goitrogeny - mogą zakłócać funkcjonowanie tarczycy, ale gotowanie produktów zawierających je powoduje dezaktywację tych substancji. Produkty zawierające goitrogeny to: brokuły, brukselka, kapusta, kalafior, kapusta włoska, kalarepa, brukiew, rzepa, proso, maniok, gorczyca, bataty, szpinak, truskawki, brzoskwinie, rzeżucha, orzeszki ziemne i piniowe, soja, rzodkiewka. Rzeżuchę i rzodkiewkę można jeść z umiarem, soję i orzeszki ziemne całkowicie wyeliminować, pozostałe można jeść po ugotowaniu.

Jak wspomagać tarczycę?
- zwiększyć spożycie białka, którego źródłem są między innymi: mięso (ale wolne od hormonów i antybiotyków w tym podroby), jaja, ryby;
- zwiększyć spożycie tłuszczu - niewystarczająca ilość tłuszczu zaostrza zachwianie równowagi hormonalnej. Do naturalnych zdrowych źródeł tłuszczy należą: oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia, masło ghee, smalec, olej kokosowy, mleko kokosowe, awokado, len, ryby, orzechy. Oleje roślinne rafinowane należy wyeliminować całkowicie;
- uzupełniać niedobory mikroelementów : witaminy z grupy B, witaminę A, witaminę D, kwasy tłuszczowe Omega-3, żelazo, selen, cynk miedź, jod;
- sięgać po żywność zawierającą lub wspomagającą produkcję glutationu. Jest to najsilniejszy przeciwutleniacz, który wzmacnia układ odpornościowy. Znajduje się w szparagach, brokułach, brzoskwiniach, szpinaku, czosnku, awokado, kurkumie, grejpfrutach, kapuście, orzechach włoskich, ostropeście plamistym, surowych jajach;
- dbać o prawidłową florę bakteryjną jelit - 20% funkcji tarczycy zależy od zdrowych bakterii jelitowych. Należy uzupełniać je probiotykami: np. spożywać produkty fermentowane: kiszoną kapustę, ogórki itp.;
- unikać produktów przetworzonych, środków pielęgnacyjnych i kosmetyków zawierających dużo chemii;
- unikać stresu, zadbać o relaks – tarczyca jest niezwykle wrażliwym organem i bardzo silnie reaguje na stres;

Więcej informacji na stronie: http://www.odzywiajsiezdrowo.pl/artykuly/profilaktyka-i-naturalne-leczenie-niedoczynnosci-tarczycy

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy niedoczynność tarczycy musi powodować tycie?

Dzień Dobry dowiedziałam się parę dni temu że mam niedoczynnosci tarczycy mam 19 lat dostałam hormony jeszcze ich nie wykupiłam bo się boję wszędzie czytałam że niedoczynnosc tarczycy wiąże zie z tyciem nawet jeżeli będę jeść tak samo jak jadłam zawsze bam osoba otyłą później wpadłam w anoreksję mam 169 CM i waże 54 kg bardzo się boję przytyć chodźby kilogram do tego mam atomową skórę i nurzenca na twarzy wyglądam jak pojebana nie chciałabym na prawdę przytyć. Czy to prawda że hormony powodują tycie jak i sama choroba nawet jeżeli nie zwiększa ilość jedzenia ?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
niestety przy niedoczynności tarczycy metabolizm nieco spada i można obserwować wzrost wagi. Nie jest to jednak reguła - może tak byc ale wcale nie musi. Proszę jednak wykupić leki i je przyjmować. Jeżeli unormuje Pani hormony lekami z pewnością wyjdzie Pani na dobre. Proszę tez pamiętać że bardzo ważna jest odpowiednia dieta, ponieważ przy problemach z tarczycą nie może Pani jadać niektórych produktów. Zachęcam do lektury moich artykułów w tym temacie:
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16326,jak-schudnac-przy-niedoczynnosci-tarczycy
http://joanna-wasiluk.jejswiat.pl/16571,co-jesc-przy-niedoczynnosci-tarczycy-i-hashimoto

Jeżeli byłaby Pani zainteresowana to układam indywidualne jadłospisy. Jest to możliwe po osobistej konsultacji - pacjentów przyjmuję w Warszawie lub jeżeli nie ma Pani możliwości dojazdu to układam też indywidualne diety przez Internet.
Proszę się zastanowić czy nie warto zająć się problemem profesjonalnie.

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty