Czy mam prawo czuć żal do rodziców, że nie rozmawiali ze mną o seksie?

Moi rodzice nigdy nie rozmawiali ze mną o seksie. Krzywili się nawet na sceny pocałunku w filmach. Często się ze sobą kłócili. Dziwne, że udało mi się dowiedzieć, że istnieje coś takiego jak seks. Mam do nich żal o to, że mnie nie wprowadzili w ten temat. Czy mam prawo tak się czuć?

Prawdopodobnie temat seksu dla Pani rodziców stanowił duże wyzwanie i lokowali w nim różne swoje trudne uczucia. Te trudne uczucia w związku z intymnością zapewne są i w Pani. Warto sobie zadać pytanie czy ma je Pani poukładane czy jednak być może jest to nisza, nad którą warto by popracować, by czerpać przyjemność z relacji z ludźmi i móc im dawać coś w zamian bez poczucia uszczerbku.
Pozdrawiam,
M. S-W

Do uczuć i emocji mamy zawsze prawo. Czuje się Pani rozżalona, ze nie przekazali Pani czegoś, co dla Pani jest ważne. Nie oznacza to jednak celowości ich działania, czy złej intencji. Przyczyny mogły być różne (wstyd, lęk, nieumiejętność mówienia o sprawach trudnych, wewnętrzne konflikty dotyczące tej sfery itp). Oznacza to, że ma Pani prawo do emocji, ale obwinianie może nie przynieść dobrych efektów. Może warto teraz spróbować porozmawiać, właśnie o tym, ze brakowało Pani rozmów w dzieciństwie?

Witam. Oczywiście masz prawo do swoich uczuć, ponieważ jesteś człowiekiem a ludzie przeżywają różne uczucia. W psychologii mówi się, że nie ma złych emocji, mogą być tylko niewłaściwe zachowania. Nie miej więc wyrzutów sumienia, że czujesz się rozżalona; spróbuj jednak zrozumieć swoich rodziców - prawdopodobnie z nimi też nikt nie rozmawiał o seksie i zwyczajnie w świecie nie wiedzieli, jak mają rozmawiać z Tobą. Zapewniam Cię, że zdecydowana WIĘKSZOŚĆ rodziców tego nie potrafi. Pozdrawiam!