Jak rozmawiać z rodzicami na trudne tematy?

Z powodu, że Boże Narodzenie nie wygladało za dobrze, wspólnie z chłopakiem, z którym jestem 5 lat (a mieszkamy od 1,5 roku razem) chcielibyśmy Wielkanoc spędzić sami, nie jadąc do rodziców. Nie wiem jak powiedzieć o tym mamie, by ja uprzedzić wcześniej. By uniknać nalotu rodziców najchętniej powiedziałabym, że gdzieś wyjeżdżamy. Nie wiem co robić...

Jeśli rzeczywiście chcecie Państwo być sami- może warto powiedzieć prawdę? W szczerej rozmowie, w atmosferze troski, najlepiej w realnym spotkaniu, a nie przez telefon. Opowiedzenie o swoich potrzebach i oczekiwaniach związanych ze świętami, przy jednoczesnym podkreśleniu, że pomimo spędzania świąt osobno, rodzice są dla Pani/Państwa ważni, może być najlepszym rozwiązaniem., Pozwoli nie tylko na zrozumienie wzajemne i akceptację planów, ale także pozwoli uniknąć ewentualnych "wpadek" albo "brnięcia w kłamstwo", które może się wydać (a wtedy przykrość i poczucie odrzucenia będzie znacznie większe).

Witam,

jest Pani dorosłą osobą i ma prawo podejmować ważne decyzje dotyczące Pani życia, nie tylko jako córki, ale również partnerki. Jeśli czuje Pani, że ma ochotę spędzić święta Wielkanocne we dwoje, ma Pani pełne prawo do tego. Proponuję porozmawiać z mamą szczerze i otwarcie, rodzice będą musieli w końcu przyzwyczaić się do faktu, że jest Pani dorosłą osobą i podejmuje samodzielnie decyzje. Dla Pani rodziców na początku może być to trudne, jednak jest to etap który czeka każdego, kto zdecydował się na posiadanie dzieci – w końcu wszystkie dorastają i podejmują samodzielne decyzje… Z pewnością pamięć o tym, pomoże Pani utrzymać pozytywne relacje z bliskimi, dając im czas na oswojenie się z nową sytuacją. Oczywiście może Pani też skłamać, to Pani wybór – proszę ocenić, z czym będzie się Pani czuła lepiej.

Z pozdrowieniami,
Elwira Chruściel

Witam Panią ponownie.
Mam takie poczucie, że relacje z rodzicami bardzo Panią obciążają emocjonalnie. Powinna się Pani z tym uporać, by jako dorosła kobieta móc decydować o swoim życiu. Bez wyrzutów sumienia, rozdarcia wewnętrznego, kuli w gardle. Polecam Pani terapię systemową w której stosuje się ustawienia rodziny, analizuje genogram.
P.Abbink