Poszukiwanie rodziców adopcyjnych

Witam. Od samego początku wiedziałam, że jestem adoptować. Rodzice adopcyjni nie ukrywali tego przede mną. Rozmawiałam z nimi na temat poznania biologicznych rodziców, jednak oni są temu przeciwni. Mówią, że będę cierpieć i nie chcą mnie na to narażać. Jednak chciałabym poznać swoje korzenie, wiedzieć skąd pochodzę i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie:" dlaczego mnie nie chcieli? "Boje się konfrontacji, łez i bólu, bo pewnie będzie bolało, ale chcę wiedzieć. Jakie są etapy poszukiwania?

Lek. Tomasz Budlewski

Proszę udać się do ośrodka z którego prawdopodobnie była Pani adoptowana. Jeżeli tam nie znają odpowiedzi to jeszcze może Pani spróbować w urzędzie stanu cywilnego i tam poznać nazwisko rodziców biologicznych.

Może warto jednak wrócić do rozmowy z rodzicami? Często jasne postawienie granic i zapewnienie o niezmienności decyzji pomaga w uzyskaniu ich wsparcia czy współpracy. Ważne jest także powiedzenie o swoich uczuciach, emocjach, oczekiwaniach z tym związanych oraz spróbowanie zrozumienia ich punktu widzenia. Porozumienie (jeśli jest możliwe) jest w tej sytuacji najlepszym wyjściem. Z prawnego punktu widzenia po ukończeniu 18 roku życia ma Pani prawo do samostanowienia, w tym do odszukania "biologicznej" tożsamości poprzez urząd, który wydał akt urodzenia.