Czy mogę sam leczyć objawy związane z alkoholizmem?

Witam. Mam 26 lat, od paru lat nadużywałem alkoholu, co poskutkowało negatywnymi zmianami w procesach myśleniowych (problemy z pamięcią, koncentracją) czy choćby trudnościami w czytaniu i jednoczesnym analizowaniu tego co mam przed oczami. Nie ukrywam również, iz jesli chodzi o moją dietę, pozostawia ona rówież wiele do zyczenia. Poszukując informacji w internecie doszedłem do wniosku, że podczas abstynencji (domowego leczenia alkoholizmu), bardzo wazna jest dieta oraz uzupelnianie minerałow, witamin itp Stąd moje dwa pytania : 1. Co mieć na szczególnej uwadze, jesli chodzi o powyższe ? Magnez, witaminy z grupy B - tyle wiem. Jest sens stosować ponadto suplementacje w formie witamin , minerałów ? Znalazlem przykladowo coś takiego : https://sklepswanson.pl/pl/p/NOW-Foods-ADAM-60-tabletek-witaminy-mineraly-dla-mezczyzn-/2164 Pytanie nr 2 : Jaka jest szansa na ustanie tych czesto meczących dolegliwosci psyhicznych, podczas gdy zastosuje calkowitą abstynencje ? PS. Podjąłem decyzje, iż leczyć bede sie na ten czas "samodzielnie" - metodami, ktore mozliwe są do zastosowania w zaciszu domowym, stąd na ten czas, nie jestem zainteresowany leczeniem w ośrodku specialnie do tego przystosowanym. Za ewentualną pomoc serdecznie dziekuje Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Na początek zachęcamy do tego, by zanim zdecyduje się Pan na konkretne preparaty, suplementy, udać się do lekarza rodzinnego i przedstawić swoją sytuację zdrowotną. Specjalista z pewnością skieruje Pana na morfologię (bądź inne, dodatkowe badania). To bardzo ważne, by przed rozpoczęciem suplementacji, wykonać badania krwi, ponieważ nie tylko niedobory mogą być niebezpieczne dla zdrowia, ale również nadmiary. Istotny jest zdrowy umiar i rozsądek przy przyjmowaniu suplementów diety.

Jeśli chodzi o dolegliwości psychiczne, to również zachęcamy do kontaktu ze specjalistą – neurologiem bądź psychiatrą. W przypadku jednak, gdy nie jest Pan na to jeszcze gotowy, bardzo ważne jest wytrwanie w abstynencji, co pozwoli przynajmniej na częściowe zregenerowanie zmienionych obszarów mózgu oraz jak już Pan wspomniał, zadbanie o zdrową dietę, ale też aktywność fizyczną.

Życzymy wytrwałości w obranej drodze oraz dużo zdrowia.

Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z artykułami na temat zdrowego żywienia:

https://zywienie.abczdrowie.pl/zywienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.