Czy możliwa jest choroba psychiczna u 37-latka?

Brat męża ma 37 lat, mieszka z rodzicami w domu jednorodzinnym, nigdy nie pracował, całe dnie siedzi w domu, nigdy nie był w związku, chyba tez nie ma znajomych. Czy można sadzić ze jest chory na jakaś chorobę psychiczna? : pała nienawiścią do mnie i do męża, uważając ze jesteśmy złodziejami ( dostaliśmy od teściów mieszkanie 5 lat temu).Odnośnie swojej matki zachowuje sie dziwnie, kontroluje ja, dopytuje gdzie wychodzi, podsłuchuje rozmowy teściów,często jest opryskliwy. Wmawia swoim rodzicom ze studiuje i niedawno sie obronił, minęło pół roku a nie pokazał dyplomu twierdząc ze są problemy administracyjne w sekretariacie uczelni i czeka na informacje od nich. Teściowie chcą mu wierzyć bo wychodził w białej koszuli na obronę, teściowa widziała jego prace ( teoretyczne to chyba studiował z 15 lat). Ja zaczynam sadzić ze on jest chory i sobie wmówił to studiowanie i obronę , lub perfidnie kłamie ?! Nie wiem co doradzić teściom, co mogą z robić? Jak go zdiagnozować? Jak uzyskać info na uczelni by mieć jakiś dowód? Wkrótce z mężem spodziewamy sie dziecka i martwimy o relacje i kontakty dziadków z dzieckiem z powodu tego człowieka.

Dzień dobry, z tego co Pani pisze, można wnosić, że brat męża może potrzebować konsultacji lekarza psychiatry. Może Pani próbować porozmawiać o tym z mężem, a jeżeli on uzna to za dobry pomysł - to możecie Państwo porozmawiać z teściami. Proszę pamiętać, że w większości poradni zdrowia psychicznego jest możliwość umówienia wizyty domowej - o ile okoliczności stanu pacjenta to uzasadniają. Proszę też jednak pamiętać, że jeżeli brat męża nie stanowi zagrożenia ani dla siebie, ani dla innych, to ma prawo odmówić i konsultacji, i ewentualnego leczenia. Pozdrawiam - Ryszard Chłopek