Czy możliwa jest poprawa kontaktów z rodzicem?

Witam, od blisko roku moje relacje z tatą znacznie się pogorszyły. Zacznę krótko od wyjaśnienia mojej aktualnej sytuacji życiowej. Gdy miałam 15 lat moja mama zmarła i zostałam ja, tata i moje młodsze rodzeństwo. Od tamtego czasu zajmowałam się domem oraz siostrą, która była dzieckiem w wieku przedszkolnym dopiero, i to wszystko godziłam także ze szkołą. Po kilku latach w zeszłym roku mój tata znalazł nową partnerkę, którą przedstawił nam tuż przed świętami Bożego Narodzenia. W wyniku pewnych okoliczności niespodziewanie zamieszkała z nami po kilku miesiącach, ale od tego czasu życie w domu zmieniło się nie do poznania. Nigdy nie byłam tak daleko "odsunięta" od taty. Niestety, ale partnerka taty jest bardzo problematyczna i moje relacje z nią bywają różne. Czasami ze mną rozmawia, a czasami ignoruje mnie przez kilka dni. Tata raczej zawsze staje po jej stronie albo cały czas ją usprawiedliwia tym co przeszła. Studiuje i nie zawsze jestem w domu rodzinnym, ale przyjeżdżam co weekend do domu w roku akademickim, a większość wakacji spędziłam także w domu. Wiele razy musieliśmy pójść na ustępstwa na rzecz partnerki taty oraz bardziej dba o uczucia jej niż o nasze. Cała ta sytuacja strasznie podniszczyła moje relacje z tatą i nie wiem jak to naprawić. Czy jest jakiś sposób, aby naprawić nasze stosunki?
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Dzień dobry,

Czy rozmawiała Pani o tym ze swoim tatą? Przedstawiła mu swój punkt widzenia? Jeśli tak, jak on na to zareagował? Jak sytuacje widzą Pani siostry?

Być może wspólna rozmowa z tatą i rodzeństwem pozwoli mu spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. Zachęcam do szczerej i empatycznej rozmowy, oraz wczucia się w punkt widzenia reszty domowników.

Jeśli czuje Pani, że potrzebuje wsparcia psychicznego zalecam umówienie się na konsultacje psychologiczne. Zachęcam do kontaktu o.mazurowska@onet.pl

Pozdrawiam, Oliwia Mazurowska