Czy powinnam jeść co 2-3 godziny?

Zaczynam jeść regularnie a tego nie robiłam i chcę jeść co 3-4 h. Ale najczęściej po śniadaniu już po 1,5/2 godzinach jestem głodna. Jem jajecznice z 3 jajek z warzywami albo 3 kanapki z szynka i pomidorem/ogórkiem. I mimo to i tak szybko jestem głodna. Mam słuchać swojego organizmu i jeść co 2-3 godziny?Nie zawsze mam czas by zjeść co 2h więc wole te 3-4 godziny. W ogóle jestem w szoku, że po jajecznicy jestem szybko głodna, a niby nie powinnam bo dużo białka jest.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Dobrze, że podejmuje Pani kroki w kierunku zdrowego odżywiania. Zazwyczaj proponuje się zjadanie posiłków co 2,5 - 4 godziny. Jest to dość szeroki zakres i zawsze dostosowuje się go indywidualnie. Warto wziąć pod uwagę, że organizm potrzebuje trochę czasu na zaadaptowanie się do zmian. Zmienia Pani rytm swojego jedzenia i zakładam,że również jakość spożywanych posiłków. Organizm musi się do tego przyzwyczaić. Dobrze zacząć od rozplanowania sobie posiłków i pory ich dostarczania do organizmu. Ważna jest również podaż energetyczna - posiłki powinny być pod względem kaloryczności i zawartości witamin i składników mineralnych, dostosowane do Pani organizmu. Głód naturalnie będzie pojawiał się przy zbyt małej podaży energetycznej. Warto w tej kwestii udać się po pomoc do dietetyka, który dostosuje dietę do Pani preferencji oraz potrzeb organizmu i stanu zdrowia. Głód może także być mylony z pragnieniem, dlatego warto zadbać o odpowiednią podaż wody. Ponadto zbyt intensywne myślenie o prowadzanych zmianach i próba kontroli utrzymania przerw mogą powodować, że nadmiernie skupia się Pani na uczuciu głodu, co będzie je potęgowało.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Czy znacie skuteczne sposoby na odchudzanie?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/czy-znacie-skuteczne-sposoby-na-odchudzanie.html?c=9