Czy powinnam skorzystać z pomocy specjalisty po tragicznej śmierci starszego brata?

Witam. Mam 22 lata. Tydzień temu zginął tragicznie mój starszy brat. Mieliśmy dobry kontakt. Zawsze byłam jego młodszą siostrzyczką. Wiadomo mieliśmy lepsze i gorsze dni. Ale kochałam go nad życie. Teraz nie umiem poradzić sobie z tą pustką z tym, że zostałam sama a jego już nigdy nie zobaczę. Mam wyrzuty sumienia, że mogłam być lepsza, że mogłam bardziej się starać. Zostaliśmy tylko we trójkę. Czuje się źle bo nie mogę już z nim porozmawiać. Czy powinnam się zgłosić do jakiegoś specjalisty ???
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Depresja problemem społecznym

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra prof. Marek Jarema wypowiada się o depresji jako problemie społecznym.

Witam serdecznie,
Bardzo współczuję Ci z powodu śmierci brata. Przechodzisz teraz okres żałoby i będą pojawiać się w Tobie różne emocje: od zaprzeczenia jego śmierci, buntu, poprzez poczucie winy, ból, rozpacz, tęsknotę, aż do stopniowej akceptacji.
Pytasz czy powinnaś skorzystać z pomocy psychologa - jest to sprawa indywidualna. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sama sobie poradzić, to poszukaj wsparcia - może to być psycholog lub (gdy jesteś wierząca) zaufany ksiądz. Jedno jest pewne - nie możesz tłumić swoich emocji, ani im zaprzeczać. Im bardziej będziesz je okazywać i mówić o nich Twój ból będzie łagodniał.
Pozdrawiam

0

Droga Pani,
Myślę, że rozmowa z kimś zyczliwym z pewnościa pomoże Pani w tym trudnym dla Pani czasie. Żałoba po stracie tak bliskiej osoby, zwłaszcza, która odeszła tak nagle, ma różne etapy. Z początku jest to ogromny szok, któremu towarzyszą uczucia żalu, tęsknoty, rozpacz, niedowierzanie.... Warto poszukać wsparcia dla siebie.

0

pustka i uczucia, których Pani doświadcza są naturalne. Proces żegnania osoby bliskiej jest bolesny i potrzebuje czasu. Na razie to zaledwie kilka dni, szok jeszcze nie minął. Proszę dać sobie czas i prawo do rozpaczy.
Rozmowa z kimś też nie zaszkodzi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty