Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 5 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kontrolowanie przez starszego brata

Witam. Mam 22 lata,i starszego o rok brata.Mój problem jest polega na tym ze moj brat kontroluje mnie podsluchuje jak rozmawiam przez telefon,w towarzystwie mnie poucza ,nie moge miec chlopaka bo jest bardzo zazdrosny nawet o kolegow. Jak jestesmy sami w domu to robi mi awantury. Chcialabym wiedziec jaki moze byc powod u niego i jak z nim rozmawiac. Prosze o pomoc. Pozdrawiam
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Przywiązywanie wagi do cudzych opinii

Witam,
być może pani brat czuje się za panią odpowiedzialny, jednocześnie traktując paniuą jak małą siostrzyczkę. Jeśli nie podoba się pani jego zachowanie, proszę z nim o tym porozmawiać, gdy będziecie sami w domu. Proszę powiedzieć o swoich uczuciach, jakie budzi w pani jego krytyka przy znajomych. Być może on nie zdaje sobie sprawy z tego, że za bardzo ingeruje w pani życie i że pani to sprawia kłopot lub przeszkadza.
Proponuję szczerą rozmowę z bratem.
Pozdrawiam

0

Warto jasno i wyraźnie postawić granice. Jeśli nie życzy Pani sobie takich zachowań, warto powiedzieć to bratu. Powiedzieć o swoich uczuciach z tym związanych, o oczekiwaniach wobec brata, a także tym czego Pani nie może zaakceptować i jakie konsekwencje i kroki Pani podejmie w razie nie zaprzestania tych zachowań. Ma Pani prawo do samodzielności i samodecydowania. I choć podobne zachowania mogą wynikać z troski, uzdrowienie atmosfery pomaga budować bardziej trwałą i bliska relację.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Wasza więź wydaje się wciąż bardzo bliska, choć oboje jesteście w wieku, w którym buduje się już swoje własne życie i relacje, niezależnie i autonomicznie. Oboje jesteście dorośli. Być może starszy brat ma trudności z zaakceptowaniem Pani dorosłości. Lecz czy Pani sama ją dostrzega, akceptuje i chce w nią wkroczyć? Relacje pomiędzy rodzeństwem zmieniają się w dorosłym życiu. Taka jest kolej rzeczy. Szczerość w stosunku do bliskich i przyjęcie odpowiedzialności za siebie i swoje życie jest naturalne i zdrowe.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy