Czy psycholog szkolny może bez wiedzy rodzica rozmawiać z uczniem?

Czy psycholog szkolny może bez wiedzy rodzica rozmawiac z uczniem? Nie jest to jednorazowy przypadek, kilkakrotnie dziecko zostaje zwalniane z lekcji przez psychologa szkolnego, rodzic o tym nic nie wie, a dziecko niestety przez to ma zaległości w nauce...?

Jeśli istnieje uzasadniony powód, to psycholog szkolny ma prawo zwolnić ucznia z lekcji i poświecić ten czas na indywidualną pracę z nim. W tym celu nie musi pytać rodziców o zgodę, o ile nie został przez nich wyrażony sprzeciw do takich kontaktów.
Proponowałabym spotkać się z psychologiem szkolnym, aby poznać przyczyny dla których dziecko tak często jest przez niego zabierane z lekcji. Można również poprosić, aby spotkania z psychologiem odbywały się na zajęciach mniej kluczowych, takich jak WF, zajęcia artystyczne czy godzina wychowawcza. Sądzę, że psycholog uwzględni Pani prośbę, jeśli dowie się, że w grę wchodzi dobro dziecka i jego edukacji.

Dzień Dobry Pani,

Zachęcam Panią do spokojnej rozmowy z psychologiem szkolnym, z prośbą żeby konsultacje nie odbywały się podczas lekcji Pani Dziecka i proszę poprosić, że chciałaby Pani być poinformowana, by wiedzieć, o co pytane jest Pani Dziecko.

Z przesłaniem tylko radości,
Irena Mielnik-Madej
aneris@op.pl