Czy słusznie podejrzewam borderline?

Witam, Z góry przepraszam za brak polskich znaków, lecz w celu większej prywatności zmuszony jestem do pisania z telefonu.

Mam 16 lat, od dłuższego czasu miewam problemy ze sobą, ale jakoś ostatnio chciałem znaleźć na to medyczny termin. I znalazłem. Mam wszystkie objawy borderline. Na co dzien w szkole jestem wesoły, ale zauważam u siebie zachowania opisane w borderline. W szczególności obawy o odtrącenie. Przez jakieś 2 mies. zaczyna się nasilać ciągle zmęczenie i senność. Do psychiatry/psychologa nie pójdę, nie ma na to szans.

Czy da się to jakoś wyleczyć bez wizyty u specjalisty? Ile to będzie trwało? Czy jakbym się uparł to mógłbym się zmienić z dnia na dzień? Pozdrawiam, Paweł

Witam!

O zaburzeniach osobowości, w tym borderline, możemy mówić dopiero, kiedy osoba osiąga wiek dojrzały i okres kształtowania się osobowości został zakończony.

W wieku 16 lat przeżywasz intensywne zmiany wieku dojrzewania. Do ich charakterystycznych dolegliwości należy: zmienność nastroju, intensywne reakcje emocjonalne, brak akceptacji siebie, silna potrzeba akceptacji ze strony rówieśników i lęk przed odrzuceniem, poczucie bezsensu i niska samoocena. Natomiast zmiany, jakie zachodzą w Twoim organizmie (m.in. intensywny wzrost, wykształcenie się cech płciowych), mogą powodować ospałość i brak motywacji do działania.

Piszesz, że wszystkie objawy borderline zgadzając się w Twoim przypadku. Jeżeli uważasz, że faktycznie masz zaburzenia osobowości, to należy ten problem skonsultować z psychologiem lub psychiatrą. Leczenie zaburzeń osobowości wymaga zwykle długotrwałej psychoterapii. Natomiast zmiana z dnia na dzień raczej w tym wypadku nie jest możliwa. Zachęcam Cię do lektury na temat zmian zachodzących w organizmie i psychice w okresie dojrzewania.

Pozdrawiam