Czy takie bóle wymagają konsultacji specjalistycznej?

Dzień dobry. Od pewnego już czasu na plecach na wysokości odcinka piersiowego kręgosłupa, w jednej linii po chwili jakiejkolwiek pracy czuję ból, jakby spięcie mięśni, choć nie wydają się one spięte. Przechodzi to jak odpocznę. Natomiast przy głębszym oddychaniu czuję ból z lewej strony klatki piersiowej, a jak zmienię pozycję na przygarbioną to czuję ten ból na plecach. Ten stan utrzymuję się mniej więcej od sierpnia. Drugi ból, a raczej kłucie, lub uczucie sztywności(cięzko opisać) czuję na samym dole odcinka lędźwiowego, nie na samym kręgosłupie, ale centymetr obok. Zawsze w jednym punkcie, najczęściej rano po przebudzeniu , jak się rozruszam to przechodzi, w środku dnia czuję to kłucie tylko jak "wygnę" to miejsce. Czy to wymaga jakiejś diagnostyki, czy czekać, aż przejdzie? Jeśli tak, to do jakiego lekarza się udać? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tego typu dolegliwości wskazują raczej na problem z układem ruchu, a konkretnie z kręgosłupem. Może to być przeciążenie mięśni, ale też choroby zwyrodnieniowe, postępujące z wiekiem, choć coraz częstsze u młodych ludzi. Niestety bez badania fizykalnego i pogłębionego wywiadu nie sposób tego ocenić.

Zachęcam do lektury naszego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-o-jakich-moze-swiadczyc-bol-plecow.

Warto wiedzieć, że ból kręgosłupa bywa niekiedy trudny do zweryfikowania, ponieważ czasami choroby kręgosłupa mogą dawać mylące objawy – np. ból nie musi być umiejscowiony w kręgosłupie, a np. w położonych nieopodal korzeniach nerwowych.

Niemniej, jeżeli dolegliwości utrzymują się od dłuższego czasu warto skonsultować się z lekarzem. Może to być internista lub może Pani udać się bezpośrednio do specjalisty – ortopedy bądź (rzadziej) do neurologa.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-kregoslupa-w-odcinku-ledzwiowym.

Poza badaniem fizykalnym i badaniem odruchów w pierwszej kolejności może być zlecone badanie RTG, a później – jeśli zajdzie taka konieczność – MRI wybranego odcinka kręgosłupa.

Być może także ten artykuł okaże się przydatny: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-bol-kregoslupa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.