Czy teraz szczególnie, kiedy zbliża się okres przedświąteczny, mogę mieć złe samopoczucie?

Proszę o informację, ponieważ leczę się na depresję po śmierci mamy od lutego(mama zmarła w styczniu po świętach 7. sty.)czy teraz szczególnie kiedy zbliża się okres przed świąteczny mogę mieć złe samopoczucie polegające na tym, że nie mam siły sprzątać na święta. Mam przysłowiowo pisząc "dwie lewe ręce".

Pani reakcja na nadchodzace święta jest jak najbardziej naturalna. Śmierć mamy jest bradzo trudnym wydarzeniem w życiu każdego z nas. Jest Pani dopiero po zakończeniu swojej żałoby, a być może żałoba po stracie mamy jeszcze się nie skończyła. Swięta to okres, gdy bardzo mocno jest się z rodziną, także z rodzicami /nawet gdy nie spędzają z nami tych dni/. Dla Pani będą to pierwsze święta bez mamy. Może się Pani tego obawiać, smutek i żal po styracie może się nasilać z każdym dniem, a już na pewno w pełni usazadniony jest Pani brak motywacji do sprzatania i udziału w innych przygotowaniach. Może mieć Pani wręcz poczucie bezsensu - tak jakby skończył się radosny świat dzieciństwa, tak jakby bez mamy wszystko straciło sens.
Proszę się nie obwiniać o brak sił i motywacji. To naturalna i wręcz potrzebna reakcja. Byłoby źle, gdyby Pani to tłumiła i udawała, że nic się nie stało.
Te Śwęta bedą dla Pani inne. Dlatego też, inaczej niż w poprzednich latach, w tym roku prosze nie sprzątać. Ważniejsze od porządków jest teraz przebywania wśród bliskich Pani ludzi, którzy rozumieją Pani smutek. Ważniejsze będzie spędzenie tych Świąt w spokoju, mając wsparcie innych bliskich. Warto też będzie wspomnieć mamę /może samotnie, a może z innymi, którzy ją znali/.

Witam, święta które teraz nadejdą będą inne niż poprzednie, ponieważ nie będzie Pani już ich spędzać z mamą. Jest to okres który przypomina o Pani starcie ale także chwile w których można wspominać dobre momenty spędzane razem. Smutek i żal z tym związany jest naturalny. Jeżeli nie czuje się Pani na siłach sprzątać, proszę dać sobie czas na odpoczynek, refleksje. Być może warto by było skorzystać z pomocy psychologicznej, porozmawiać Pani sytuacji, samopoczuciu.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl