Jak poradzić sobie z tym uczuciem po śmierci partnera?

Witam mój partner zmarł 27 grudnia 2019 nie chorował długo w wigilię wypisał się z szpitala. Umarł gdy mnie i naszych dzieci niebylo w domu . Znalazła go najmłodsza córka. Minęło dwa miesiące . Mówią czas goi rany a umnie coraz gorzej . jest dzień gdy jest ok ale potem znowu jadac do pracy łzy Cisna się do oczu sama nie wiem czemu. Ciezej jest gdy idę na cmentarz nie dojdę do grobu już płacze. Z dnia na dzień jest gorzej. Czy ze mną jest coś nie tak

Żałoba po bliskiej osobie trwa przeciętnie około roku. Więc czas może faktycznie leczyć rany, jednak nie tak od razu. Żałoba składa się też z kilka etapów. Końcowym celem dobrze przeżytej żałoby jest pogodzenie się z nieodwracalnym odejściem, zachowanie dobrych wspomnień o tej osobie. Świat się zmienił nie tylko dla pani ale też córek, i z pewnością poukładanie go na nowo zajmie trochę czasu i będzie temu towarzyszyć wiele emocji.
Na początku zapewne pojawił się u pani szok, związany z nieodwracalnością śmierci męża. Naturalną reakcją jest zarówno płacz, krzyk, jak i bezruch, czy milczenie. Potem mogły się u pani pojawić pytanie : „dlaczego”, związane z emocjami takimi jak żal, smutek, złość, ból, rozpacz. Mogą się pojawiać kłopoty ze snem, brak apetytu, trudności z koncentracją uwagi, niekontrolowane wybuchy płaczu. Po kilku tygodniach następuje etap nazwany dezorganizacją. Duże nasilenie wcześniejszych emocji stopniowo słabnie, pojawia się apatia, wycofanie z dotychczasowych kontaktów. Po pewnym czasie stan apatii może być przerywany chwilami aktywności, mogą pojawiać się małe radości, a nieobecność zmarłego staje się coraz bardziej realna i nieodwracalna. Wspomnienia zwykle są w większym stopniu przyjemne niż bolesne.Jest to znak, że ostatni etap przeżywania żałoby jest już bliski. Niezależnie od tego ile czasu minęło od śmierci bliskiej osoby, smutek i żal mogą pojawiać się w okolicy rocznicy śmierci, świąt, Święta Zmarłych. Żałoba nie zawsze ma tak schematyczny przebieg, ale jest to pewien uporządkowany obraz tego, co może się w tym czasie dziać.
Ważne by w ciężkich chwilach które pani przeżywa korzystać też ze wsparcia bliskich, nie odtrącać za każdym razem osób które chcą być blisko- czasem ich obecność może przynosić choć drobną ulgę. Gdyby pojawiały się myśli i objawy typowe dla depresji proszę też skonsultować się z psychologiem.