Czy to jest powód żeby udać się z dzieckiem do lekarza?

Witam córka ma dokładnie 3 lata i 9 miesięcy 3 miesiące temu ważyła 14,5 kg od jakiś 2 miesięcy prawie nie ma apetytu dzisiaj jej waga pokazała 11 kg z jej BMI wyszło że ma znaczna niedowagę czy to jest powód żeby udać się do lekarza i czy taki stan jest groźny?

Witam przyczyn braku apetytu u małych dzieci może być co najmniej parę. Wymienię niektóre z możliwych: zakażenia pasożytnicze (są dosyć częste u dzieci, zwłaszcza w tym okresie życia). Proszę zaobserwować czy córeczka podczas snu zgrzyta zębami lub niespokojnie śpi, drapie się po pupie, ma cienie pod oczami. Inne z możliwych przyczyn zdrowotnych braku apetytu i niedowagi u małego dziecka to nadczynność tarczycy (uczucie gorąca, szybka męczliwość, nadpobudliwość, wypadanie włosów, wybudzanie się w nocy), cukrzyca (częste oddawanie moczu, nagła utrata wagi, ciągłe zmęczenie, czy wręcz osłabienie,częste wstawanie do toalety w nocy), alergia lub nietolerancja pokarmowa (testy alergiczne są możliwe do wykonania u alergologa natomiast na nietolerancje pokarmowe u dietetyka m.in. w Gabinecie Dietototerapii Agnieszki Biernat) czy niedokwaśność żołądka albo za duża ilość słodyczy i przekąsek w diecie córeczki. Może być i tak, że Pani córeczka stała się bardziej ruchliwa i mniej chętnie zajmuje się jedzeniem. Warto jednak nie bagatelizować problemu braku apetytu i utraty wagi u małego dziecka. Polecam wizytę u pediatry oraz wykonanie badań kontrolnych. Ze swojej strony jako specjalista ds żywienia, dietetyk dziecięcy mogę też zaproponować analizę dotychczasowego jadłospisu córeczki. Serdecznie zapraszam. Wszystkiego dobrego