Czy to normalne, że jestem aż tak bardzo nieśmiała?

  Witam, Moim problemem jest nieśmiałość. Mam 13 lat. Nie lubię poznawać nowych osób. Zawsze próbuję tego uniknąć. Czuję się komfortowo w towarzystwie może 2-3 osób. Moja klasa jest bardzo zżyta, tylko ja od nich "odstaję". Jeśli ktoś do mnie zagada od razu robię się czerwona i tylko mruczę coś pod nosem. A z chłopakami w ogóle nie rozmawiam. Nawet podczas spotkań rodzinnych nie udzielam się w rozmowach. A jeśli np. babcia zapyta się jak tam w szkole mówię "w porządku" i uciekam do łazienki. Nie lubię odpowiadać przy tablicy, nie udzielam się na lekcjach i jak tylko nauczyciel zapyta się o coś na lekcji robię się czerwona. Kiedy jadę autobusem lub idę ulicą wydaję mi się, że każdy się na mnie patrzy lub szepce do kogoś: "Jaka ona gruba, jak jest ubrana, jaki ma duży nas, a jakie włosy!". Nie lubię wychodzić z domu, bo boję się znaleźć w niekomfortowej sytuacji. A kiedy moja koleżanka chce mnie z kimś zapoznać lub zaprasza na urodziny gdzie będzie dużo osób, których nie znam, od razu się wymiguję, np. że nie mogę, bo jadę gdzieś z mamą. Znam mało osób i nie mam prawdziwych przyjaciół. Nawet moja mama ostatnio stwierdziła, że jestem bardzo cicha i czasami wydaje jej się to aż nienormalne. Czy kiedyś to minie samo, czy mam coś zrobić z tym problemem?

Witam!
Myślę, że Twoja nieśmiałość może sama nie minąć wraz z wiekiem. Warto, żebyś już rozpoczęła trening swojej otwartości i umiejętności życia w społeczeństwie.
Piszesz, że kiedy widzisz obcych ludzi, to masz wrażenie, że skupiają się wyłącznie na Tobie. Jednak to jest tylko Twoja fantazja. Kiedy się czegoś boimy, to wyolbrzymiamy pewne sprawy, doszukujemy się podtekstów i aluzji do nas, wiele spraw nieistotnych w innej sytuacji odbieramy jako atak na naszą osobę.
 Warto, żebyś wybrała się do psychologa. Praca ze specjalistą nad Twoimi postawami względem innych osób oraz lękiem, który uniemożliwia Ci aktywne życie społeczne. Wsparcie ze strony specjalisty i Twoje zaangażowanie mogą pomóc Ci w poprawie Twoich kontaktów z otoczeniem oraz pozwolić Ci czerpać radość z uczestnictwa w społecznych działaniach, które obecnie wywołują silny lęk. Praca nad swoimi problemami może zaowocować otwarciem się na innych oraz przezwyciężeniem wewnętrznych ograniczeń.

Pozdrawiam