Nikt mnie nie lubi - czy jestem nienormalna?

W podstawówce nie za bardzo mnie lubili w gimnazjum wszyscy po mnie jeździli i nikt mnie nie lubił. Każdy chciał tylko po mnie jeździć. Teraz poszłam do liceum - na początku było ok, ale znowu się zaczyna - mam wrażenie, że wszyscy mnie obgadują, śmieją się z tego co mówię. Zaczęło się od tego, że taki chłopak mi dokuczał, a teraz przyłączyli się do tego pozostali. Nie wiem co z tym zrobić. I nikt mnie chyba nie lubi. Dużo osób sugeruje mi, że jestem jakaś dziwna, a ja staram się być normalna. Coraz więcej osób się ode mnie odsuwa. Tak bym chciała, żeby mnie polubili… Nigdy nie miałam chłopaka i dużo osób twierdzi, że nikt by mnie nie chciał. Nie wiem, czy aż tak brzydka jestem? Nie wiem co źle robię…

KOBIETA ponad rok temu

Witam,
W swoim liście opisałaś właściwie zachowanie i reakcje innych osób na Ciebie, a nic nie napisałaś o swoim postępowaniu. Pytasz na koniec, co źle robisz - niestety, ponieważ nie opisałaś swojego zachowania, żadnej sytuacji ze swojego życia, zatem nie można odpowiedzieć Ci na powyższe pytanie.
Myślę, że nie jest tak, że wszyscy Cię nie lubią. Być może ktoś Cię nie lubi, ale na pewno nie wszyscy. Dokuczanie rówieśników w szkole jest bardzo bolesne dlatego prawdopodobnie wydaje Ci się, że wszyscy są źli. Jednak po głębszym zastanowieniu myślę, że mogłabyś znaleźć jakieś osoby, które albo są wobec Ciebie obojętne, albo żywią do Ciebie pozytywne emocje.
Jeżeli chcesz się zmienić to na początek zacznij poszukiwać pozytywów. Dobrych i miłych rzeczy, które wokół Ciebie, od czasu do czasu, na pewno się zdarzają.

Staraj się równocześnie nie zwracać uwagi i nie reagować na niemiłe zachowania innych.
Możesz również wybrać się do psychologa lub pedagoga szkolnego i popracować z nim nad umiejętnościami społecznymi. Dowiesz się jak można nawiązywać nowe znajomości, lub jak radzić sobie w trudnych sytuacjach.

Serdecznie pozdrawiam,
Magdalena Boniuk