Czy uczucia we mnie umarły?

Chciałam zapytać, czy jest to normalne, czy to są jakieś zaburzenia, gdyż jak już kiedyś wspomniałam, zakochałam się, a raczej można to już nazwać obsesją. Miłość ta zakończyła się dla mnie chyba zbyt drastycznie, bo z dnia na dzień, ale martwi mnie rzecz następująca, gdyż nie odczuwam nic. Nie czuję, że mogę kogoś kochać. Troszkę mnie to martwi, bo chyba to raczej nie jest normalne nie czuć potrzeby bycia kochaną i nie kochać kogoś. Czy to już umarło, czy te zaburzenia kiedyś powrócą, czy będę potrafiła kochać?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

sytuacja straty bliskiej osoby często wiąże się z określonymi, zazwyczaj przykrymi dla nas emocjami. W chwili obecnej zastanawia się Pani, czy jest zdolna do odczuwania miłości, czy jest Pani gotowa na bliski kontakt emocjonalny z drugim człowiekiem. Po zakończeniu związku, w którym pokładaliśmy duże nadzieje, nasze zaufanie i w którym przeżywaliśmy głębokie i silne emocje, ludzie często odczuwają przygnębienie, zniechęcenie. Jest to rodzaj reakcji w tzw. okresie żałoby. Emocje, które Pani opisuje są typowe w tej sytuacji, z czasem powinny tracić na sile i wygasać. Czas ma tu ogromną funkcję kojącą.

Nie wiem, jak dawno temu rozstaliście się Państwo. Muszę jednak w tym miejscu zaznaczyć, iż okres przeżywania straty jest bardzo różny i osobniczo zmienny. Różnimy się między sobą w zakresie myślenia, odczuwania i przeżywania, stąd może on trwać różnie u różnych osób.

Wsparcie bliskich - rodziny i znajomych, mogłoby Pani ułatwić przejście przez trudne chwile. Jeśli jednak dzieje się coś, co Panią niepokoi (długotrwały lub bardzo nasilony nastrój przygnębienia, brak odczuwania przyjemności w innych sferach życia, zaburzenia snu i apetytu, inne niepokojące objawy), to proponuję skontaktować się z terapeutą bądź psychiatrą.

Pozdrawiam serdecznie