Czy znowu zacznę tyć?

Witam mam na imie Weronika mam 18 lat. Od pewnego czasu zaczelam odżywiać sie prawidłowo w ciagu miesiaca schudlam 6 kg, cwiczylam i odzywialam sie racjonalnie, co 3 godziny posilek 5 razy dziennie jadlam pełnowartościowe rzeczy :) nie glodzilam sie. Lecz chcialam sobie zrobic 2 dni przerwy od diety i pozwolic sobie na cos... Zjadłam sporo slodyczy pierogi pizze. Czy mój organizm odzwyczail sie juz od zdrowego trybu zycia ? I czy zaczne znowu tyc? Ps.na wadze pojawilo sie o 2 kg. :)

Dzień dobry,
Jeśli raz na jakiś czas pozwoli sobie Pani na odstępstwo od "zdrowego trybu życia", to nic się nie stanie. Liczy się całokształt i nawet jeśli, tak jak stało się to tym razem, odnotuje to Pani w jakiś sposób na wadze, to wracając na właściwe tory, te kilogramy w ciągu kolejnych dni stopniowo znikną. Jednak jeśli pozwoli sobie Pani na dużo częstsze odstępstwa, przestanie jeść regularnie i takie dwudniowe przerwy będą się zdarzały bardzo często, kilogramy mogą szybko wrócić. Rozwiązaniem, które czasem proponuję moim podopiecznym, jest tzw. cheat meal. Jeden "oszukany" posiłek w ciągu tygodnia. Ważne jednak, żeby nie przerodził się w cały dzień lub jeszcze dłużej. Na taki posiłek możemy zjeść wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Jest to zaplanowane i ważne, więc nie wywołuje poczucia winy, a daje poczucie pewnego wytchnienia. Być może będzie to dobry sposób dla Pani, choć uprzedzam, że nie u każdego się sprawdza.

Pozdrawiam,
Joanna Penza
http://madame.fit/

Albo jest się szczupłym, bo pilnuje się tego, co się je, albo kiedy sobie pozwalamy na grzeszki żywieniowe to tyjemy. Decyzja nalęży do Pani. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

drobne odstępstwa od diety nie spowodują, że zacznie Pani tyć ale jeżeli będzie Pani sobie pozwalała coraz częściej na pizze, słodycze czy inne niezdrowe produkty to najprawdopodobniej pojawi się efekt jo-jo. Nie dajmy się zwariować odchudzaniu ale też nie przesadzajmy z folgowaniem sobie w czasie diety. Należy podejść do spraw bardzo rozsądnie. Jesteśmy tylko ludźmi i grzechy posiłkowe się pojawią ale później znów wracamy do zdrowego odżywiania a wszystko będzie szło według planu. To że Pani przytyła 2kg to efekt zjedzenia dużej ilości pokarmu oraz napuchnięcia od zgromadzonej wody, po spożyciu niezdrowych produktów. Na tkance tłuszczowej zapewne Pani nie przytyła wiec szybko bierzemy się w garść i działamy dalej ze zdrową dietą.
Pamięta Pani jednak, że dieta powinna być pełnowartościowa a zbyt szybkie odchudzanie tez nie jest wskazane.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk