Czym różni się lek Wellbutrin xr 150 od Zybanu?

Dobry wieczór Dostałem od psychiatry lek na depresje wellbutrin xr 150. Przypadkiem dowiedziałem się i sprawdziłem w internecie że jest lek o takim samym składzie chemicznym o nazwie Zyban - stosowany przy odzwyczajeniu się o palenia tytoniu. Czy to jest jakieś oszustwo farmaceutyczne?

Witam,

Jak podaje Baza Leków Wllbutrin hamuje wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy przez komórkę nerwową znajdującą się przed synapsą (połączenie dwóch neuronów). Wykazuje minimalny wpływ na zwrotny wychwyt indoloamin (serotoniny), nie hamuje aktywności monoaminooksydazxy. Zmniejsza objawy zespołu abstynencji po zaprzestaniu palenia. Wynika z tego, że można go stosować także przy depresji.
Zyban jest głównie wskazany przy rzucaniu palenia - mimo, że substancja czynna jest
taka sama. Czasami jednak lekarstwa produkowane są przy pomocy różniących się
procesów technologicznych i czasami to powoduje, że te same substancej nieco różnią się w działaniu. Przypuszczam, że Pan depresja nie jest ciężka więc radziłbym może zasięgnąć porady psychoterapeutycznej bo może da się Pana wyleczyć niefarmakologicznie. Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Z pytaniem, zapraszam Pana do kontaktu z lekarzem, który udzieli Panu profesjonalnej odpowiedzi, celem rozwiania Pana obaw.

Z wiosennymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej