Dlaczego bywam rozdrażniony?

Od 2 lat czuje zmeczenie po kazdym nawet malym wysilku intelektualnym, jestem stale napiety i poddenerwowany. Najgorsze sa dla mnie poranki gdy w ogole nie chce mi sie wstawac z lozka. Oprocz tego raz na jakis czas mam takie epizody gdy swiatlo strasznie mnie razi wrecz powoduje bol oczu a drobny szelest strasznie mnie irytuje. Mam 40 lat i mieszkam z zona, ktora podejrzewam o zdrade.

Dzień dobry!

Niestety podał Pan zbyt mało danych, by postawić choćby hipotezy diagnostyczne. Czym się Pan zajmuje? Czy zmęczenie występuje po każdym wysiłku intelektualnym? Czy czyta Pan książki? Czy ogląda Pan filmy? Jeżeli jest Pan poddenerwowany to jakie Pan daje ujście emocjom? Czy jest Pan impulsywny? Mówi Pan o problemach z motywacją - czy tyczy się to tylko pracy czy także rzeczy, które Pana interesują? Jak często zdążają się epizody nadwrażliwości? Czy chodzi tylko o światło i dźwięki, czy też np. faktury materiałów Pana denerwują? Jak Pan wówczas okazuje swoją irytację?

Jak Pan widzi jest jeszcze wiele zagadnień, które warto by zgłębić odpowiadając na pytanie o Pana rozdrażnienie. Najlepiej to zrobić umawiając się na wizytę do wykwalifikowanego specjalisty (psychologa lub psychiatry). Oni po wstępnym wywiadzie pokierują Pana w dalszym postępowaniu i pokażą możliwości diagnostyczne, a potem leczenie psychoterapeutyczne i/lub farmakologiczne.

Jeżeli ma Pan jeszcze jakieś pytania zapraszam serdecznie do kontaktu. Pozdrawiam serdecznie!

Jak napisał kiedyś E. Aronson, jesteśmy istotami społecznymi. Bez innych ludzi jest nam źle, a kiedy oni nas ranią, czujemy się zagubieni i mało ważni. Nasze poczucie własnej wartości bardzo się osłabia.

Myślę, że Pana wypowiedź tak naprawdę powinna zaczynać się od końca. Podejrzewanie przez Pana, że żona Pana zdradza jest stanem bardzo frustrującym. Objawy, które towarzyszą temu stanowi, to właśnie tak jakie Pan opisuje, czyli bardzo duża męczliwość, trudności ze skupieniem uwagi, ciągłe napięcie czy poddenerwowanie. Trudność w wstawaniu o poranku może dodatkowo świadczyć o rozpoczynającej się depresji.

Myślę, że ma Pan bardzo dużo przemyśleń i nierozładowanych emocji, a co najważniejsze nierozwiązanych problemów. Każdego najbardziej frustruje to co jest niedopowiedziane, niewyjaśnione, niezamknięte. Sytuacje kiedy nie wiemy, w którą stronę mamy podążać, jak ma wyglądać nasza przyszłość dezorganizuje umysł i emocje. Ten stan zagubienia i wypalenia jest bardzo trudny.

Powiedziałabym, że właśnie Pan jest w jego centrum, dlatego najważniejsze jest wyjaśnienie rzeczy podstawowych i dla Pana najważniejszych. Może jest Pan w stanie zamiast podejrzewać żonę o zdradę, po prostu spokojnie porozmawia z żoną o swoich podejrzeniach i o tym co Panu nie odpowiada w związku i o wszystkim co wpływa na trudne małżeńskie relacje.

Bez dojrzałej rozmowy będzie Pan nadal tkwił w tym samym miejscu, w którym jest Pan teraz. W życiu musimy podejmować trudne kroki żeby móc lepiej funkcjonować w życiu. Ważny jest też uzyskanie przez Pana pomocy od osób z zewnątrz. Jeżeli tylko istnieje taka możliwość proponuję skorzystać z pomocy psychiatry i być może terapii. Epizody takiego światłowstrętu też świadczą o bardzo dużym przemęczeniu psychicznym i fizycznym. Być może też potrzebne są ogólne badania lekarskie żeby wyeliminować inne choroby współtowarzyszące, które mogą dodatkowo utrudniać Panu funkcjonowanie. Najważniejsza jednak jest spokojna rozmowa z żoną aby wróciło wzajemne poczucie bezpieczeństwa, które pozwoli na podejmowanie dobrych dla każdego decyzji.