Dlaczego czuję się nikomu niepotrzebny?

Jestem nielubiany. Nikomu nie potrzebny. Nikt mnie nigdzie nie zaprasza anie do mnie nie dzwoni. Zawsze ja pierwszy. Wychodzę do ludzi ale nie potrafię z nimi gadać. Wszyscy coś gadają śmieją się a mnie to nie śmieszy. Umiem rozmawiać tylko na konkretny temat. Nikt ze mnie nie żartuje, nie droczy się ze mną, wszyscy traktują poważnie. Nie jestem też nielubiany. Bez znaczenia innym czy jestem czy nie. W rodzinie mają mnie za wesołka i duszę towarzystwa. Czemu tak jest? Jak to pokonać?

Witam serdecznie, proszę przeczytać swój tekst, same sprzeczności, jeśli ma Pan tak duże poczucie nieadekwatności i samotności, to warto byłoby podjąć terapię, razem z terapeutą znajdzie Pan odpowiedź na pytanie dlaczego tak się czuje i co można byłoby zrobić, żeby było inaczej, Pozdrawiam

Dzień dobry.

W swoim poruszającym wpisie napisał Pan o bardzo ważnych dla Pana - wyobrażam sobie, że bardzo trudnych - uczuciach. Ważne, że zauważa Pan problem i że zależy Panu na tym, by poszukać rozwiązania, ze chce Pan zadbać o to, by czuć się bardziej potrzebnym, ważnym dla innych. Byłoby mi jednak trudno odpowiedzieć na Pana pytania nie znając bliżej Pana historii. Zastanawiam się, jak się Pan czuje będąc wśród swoich znajomych? Jak bliskie są to znajomości? Czy tak było zawsze? Czy tak było w różnych grupach rówieśniczych? Czy w Pana historii wydarzyło się coś, co sprawiło, że pewne rzeczy nie śmieszą Pana? Ale też: jakie rzeczy Pana śmieszą? Czy mówił Pan komuś, jak się z nim czuje? To tylko kilka pytań, które przychodzą mi do głowy, a na które warto byłoby odpowiedzieć, poszukując rozwiązania dla Pana trudności.

Być może, mierząc się z tego rodzaju uczuciami i trudnościami w relacjach, warto by rozważył skorzystanie ze wsparcia psychologa czy psychoterapeuty (możliwe również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ).

Pozdrawiam,

Daniel Lipka
psycholog, psychoterapeuta
https://www.psychoterapiakompas.pl
https://www.psychoterapiakompas.pl/blog