Dlaczego mam zmiany nastroju i senność?

Dzień dobry. Od dłuższego czasu odczuwam ciągłe zmęczenie, senność, często mam zmiany nastrojów, nie mam ochoty na spotkania ze znajomymi,do pracy chodzę bo muszę. Co to może być? 40 - latka koleżanek.

Niestety objawy są na tyle niespecyficzne, że bez konsultacji trudno cokolwiek orzec. Proponuję zrobić podstawowe badania krwi, hormony tarczycy i poziom cukru (najlepiej krzywa cukrową). Jeśli z badań fizykalnych nie wyniknie nic co by wskazało na źródło trudności, wtedy polecam konsultacje z psychologiem w celu znalezienia przyczyny tych dolegliwości. Z pozdrowieniami. Anna Ingarden

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

proszę udać się do lekarza, by wykonać badania krwi i hormonów. Przyczyn Pani złego samopoczucia może być wiele, jednak informacje, które Pani podała, nie pozwalają określić, co Pani może dolegać. Z pewnością zmiany samopoczucia i stan ciągłego zmęczenia mogą być spowodowane nieprawidłowościami w pracy tarczycy, ale i nierzadko świadczą o cukrzycy. Warto obserwować jakie są czynniki wpływające na Pani samopoczucie, a także jak wygląda Pani tryb życia: jakość snu, zrównoważona dieta i regularny wysiłek fizyczny. Można zapisywać, które bodźce wywołują u Pani silną reakcję emocjonalną lub – w drugą stronę – co wywołuje u Pani apatię czy zniechęcenie.

Przede wszystkim proszę rozważyć – w konsultacji ze specjalistą - czy Pani objawy nie są spowodowane podłożem psychologicznym. Niestety nie jest łatwo rozpoznać depresję u siebie, bo choroba ta często maskuje się przez długi czas. Poza zmęczeniem i sennością w depresji zazwyczaj ma miejsce ograniczenie aktywności życiowych, utrata radości życia, uczucie pustki i zobojętnienie, zaniechanie udzielania się w towarzystwie, spadek libido. Każdy lekarz może wstępnie rozpoznać depresję, więcej informacji znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/depresja.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami przygotowanymi przez naszą redakcję:

https://portal.abczdrowie.pl/sprawdzone-sposoby-na-poprawe-nastroju-w-gorszy-dzien,

https://portal.abczdrowie.pl/cierpisz-na-nadmierne-przemeczenie-to-moze-byc-niedoczynnosc-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.