Duża nerwowość i problemy z radzeniem sobie z własnymi emocjami po traumatycznych doświadczeniach w dzieciństwie

Mój mąż gdy miał 7 lat był świadkiem jak jego ojciec zabił matkę nożem. Trzy lata później próbował popełnic samobójstwo i przez rok był w szpitalu (leczony psychiatrycznie). Później terapia nie była kontynuowana. Teraz w dorosłym życiu jest nerwowy i czesto nie radzi sobie nawet z wykonywana pracą i się zwalnia. Ma bóle różnego rodzaju w okolicy serca i często budzi sie w nocy albo "dryga" przez sen. Nie wiem co zrobić bo on nie chce iść na żadną terapię a chce mu pomóc ale nie wiem jak.

Mgr Anna Kubis Psycholog, Warszawa

Witam,
Pani mąż wydaje się mieć za sobą bardzo trudne doświadczenie. Trudności na obecnym etapie życia wydają się jednak niemniej ważne. Rozumiem, że bardzo chce Pani pomóc mężowi. Zdarza się, że niektóre osoby zgłaszają się na terapię za namową bliskich. Zachęcam Panią do zadania mężowi pytania, co stanowi dla niego obecnie największy kłopot. Warto porównać straty i korzyści płynące z ciągłego utrzymywania takiej sytuacji. Podejrzewam, że ciągłe utraty pracy muszą nadwyrężać Państwa budżet i wywoływać poczucie niepewności. Nerwowość jednego członka rodziny wpływa negatywnie na relacje międzyludzkie i panującą w domu atmosferę. Nieprzespane noce przekładają się na uczucie zmęczenia i mniejszą produktywność w ciągu dnia. Nieocenione byłoby opowiedzieć mężowi, jak Pani się czuje w tej sytuacji. Często bowiem nie zauważamy, jak nasze złe samopoczucie wpływa na nasze rodziny. Mam nadzieję, że uda się Pani wesprzeć męża, nie pomijając w tym swoich uczuć. Pozdrawiam!