Duża nieśmiałość u 18-letniej dziewczyny

Witam, mam 18 lat, i borykam się z dużym problem i nie wiem jak się za niego zabrać. A mianowicie, odkąd pamiętam byłam bardzo nieśmiała, a rodzice mówili mi, że z wiekiem z tego wyrosnę, jednak tak się nie stało, czasami wydaje mi się, że zachowuję się jak małe dziecko, gdy mówię coś na forum to od razu zmienia mi się głos na cichy i dziecinny. Chciałabym to zmienić, bo myślę, że już najwyższa pora, ale nie wiem co mam robić w tym kierunku, liczę na pomoc i pozdrawiam. ;)

Najbardziej zmieniają nas nowe doświadczenia. Stopniowo podejmuj nowe wyzwania i ciesz się z każdego sukcesu, a z ewentualną porażkę traktuj jako dobrą naukę. Trema bywa też mobilizują więc warto z niej korzystać.

Witam. Wydaje mi się, że przed chwilą odpowiadałem na Pani pytanie - jednak nie zaszkodzi powtórzyć. Dobrą metodą aby budować śmiałość i zaufanie do siebie jest psychoterapia. Proszę rozważyć jej podjęcie. Pozdrawiam

Nieśmiałość często jest złożonym problemem, to, co widzimy, jest często przysłowiowym wierzchołkiem góry lodowej. Warto przyjrzeć się zatem, co jest pod powierzchnią wody. Kiedy poradzi sobie Pani z tym, problem nieśmiałości także Pani rozwiąże.
Warto zatem skorzystać z pomocy psychologa. Popracować nad przyczynami takiej postawy (brak pewności siebie? poczucia bezpieczeństwa? lęk przed ocena społeczną?lęk przed bliskością? ), osobistymi doświadczeniami, deficytami, trudnościami emocjonalnymi, a także na zmianą postaw i zachowań w stronę większej swobody i spontaniczności społecznej.