Witam serdecznie!
Rodzaj leczenia dystymii i współwystępującej fobii społecznej zależy od etiologii choroby (przyczyn – endogenne czy egzogenne), nasilenia objawów, rodzaju wsparcia, jakie pacjent może uzyskać w najbliższym otoczeniu itp. Zazwyczaj stosuje się leczenie skojarzone, czyli połączenie farmakoterapii z psychoterapią. W odniesieniu do dystymii najczęściej stosuje się leki przeciwdepresyjne. Antydepresanty (przede wszystkim selektywne inhibitory wychwytu serotoniny) stosuje się też w leczeniu socjofobii. Warto jednak pamiętać, że osobom odczuwającym lęk społeczny zaleca się uczestnictwo w terapii, w tym terapii grupowej. Odsyłam do artykułów:
http://portal.abczdrowie.pl/dystymia
http://portal.abczdrowie.pl/fobie-spoleczne
Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Witam, raczej zaleczyć niż wyleczyć. Leczeniem pierwszego wyboru przy tych schorzeniach powinna być psychoterapia. Pozdrawiam
Witam.. farmakoterapia to we współczesnej psychiatrii zaledwie połowa drogi. Izolowana farmakoterapia bez wsparcia psychoterapią w najlepszym razie zlikwiduje objawy, nie zmniejszy jednak szansy ich ponownego wystąpienia. Rozsądnie jest skorzystać zarówno z farmakoterapii jak i spotkań z psychoterapeutą lub psychoterapii grupowej. Pozdrawiam
Witam!
Jest to w pewnym stopniu możliwe, gdyż leki mogą ustabilizować nastrój i zniwelować lęk. Polecam konsultację z psychiatrą, który najwłaściwiej dobierze leki. Równocześnie zachęcam do podjęcia psychoterapii, bo problemy, o których Pani wspomina, dobrze poddają się takim oddziaływaniom. Psychoterapia pomoże rozwiązać problem na stałe i pozwoli na odstawienie leków we właściwym momencie.
Pozdrawiam!
Farmakologia wspomaga psychoterapię w tego typu zaburzeniach, ale nie może jej zastąpić. To trochę tak jak z leczeniem przeziębienia- leki mogą zmniejszyć objawy, ale trzeba wyeliminować przyczyny (bakterie), żeby wyzdrowieć. Inaczej mówiąc- leki złagodzą objawy fobii, jednak potrzebna jest praca nad sobą, by pokonać lęk, wypracować poczucie wartości i pewności siebie, samoakceptacji itp, by poczuć się szczęśliwym i spełnionym w życiu i relacjach.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Depresja, dystymia czy fobia? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy taka depresja to dystymia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy jest jakiś sposób na fobię społeczną? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Fobia społeczna - jaka psychoterapia będzie najbardziej odpowiednia? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Leczenie fobii społecznej – odpowiada Mgr Anna Kubis
- Jak wygląda leczenie fobii społecznej? – odpowiada Agnieszka Szczygieł
- Jak leczyć fobię społeczną? – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Depresja czy dystymia? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy leki wystarczą w leczeniu fobii społecznej? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak radzić sobie z fobią społeczną u 25-letniej osoby? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer