Witam serdecznie,

Jeśli chodzi o fruktozę to jest ona często dodawana jako środek słodzący do wielu napojów bezalkoholowych, deserów, wyrobów cukierniczych. słodyczy, płatków śniadaniowych.
Efekt metaboliczny fruktozy istotnie różni się od glukozy. Fruktoza wywołuje znacznie mniejszą odpowiedź glikemiczną i nie stymuluje wydzielania się insuliny, a także leptyny.
Jest to szczególnie ważne u osób z cukrzycą typu II.
Ale należy uważać, ponieważ wysoka zawartość fruktozy w diecie i brak stymulacji produkcji insuliny może się bowiem wiązać z brakiem zależnego od insuliny hamowania lipolizy w adipocytach, prowadzić do wysokiego poziomu wolnych kwasów tłuszczowych, sprzyjać rozwojowi oporności na insulinę i zaburzać tolerancję glukozy.

Jeśli chodzi o żywienie dzieci to niektórych produktów powinno się unikać w jego diecie, to właśnie cukier.
W ciągu pierwszego roku wprowadzania pokarmów stałych najlepiej w ogóle nie dodawać cukru do posiłków, które podaje Pani dziecku.
W przeciwnym razie może nabrać zbytniego apetytu na słodkie, co z kolei może poważnie zaburzyć jego chęć jedzenia innych pokarmów.
W przypadku gotowych dań dla dzieci bardzo ciężko ich uniknąć, występują głównie pod postacią dekstrozy, fruktozy, glukozy lub sacharozy.

W odpowiedzi na Pani pytanie lepiej nie dosładzać produktów dla dziecka i nie podawać dań ze zbyt dużą zawartością jakiegokolwiek cukru.

Zachęcam również do odwiedzania strony naszej poradni dietetycznej www.kalorynka.pl
W razie pytań jestem dostępna pod kontaktem kalorynka@kalorynka.pl

Pozdrawiam serdeczenie,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann
www.kalorynka.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty