Gdzie szukać pomocy przy takim zachowaniu syna?

Syn 6.5roku uczęszcza do zerówki. Często chorował odkąd poszedł do przedszkola. Rozwija się prawidłowo, ale ma problem z komunikacją,a wygląda to tak że w większej grupie dzieci nie słyszy poleceń nauczycielki czy tego, że się go woła. W domu jak się na czymś skupi też nie słyszy mojego wołania, chyba że głośniej krzyknę lub bliżej do niego podejdę. Notorycznie coś broi w szkolnej łazience (zatyka odpływ, pryszcze wodą itp). U znajomych i rodziny pilnujemy go, a jak nie zdążę to grzebie przy pralce lub zużywa morze mydła. Głównym problemem jest to, że robi coś czego wie że mu nie wolno, co się często powtarza...rozmawiamy z synem codziennie o jego zachowaniu. Wie co jest dobre, ale nie dociera w żaden sposób że coś robi źle, że tak nie wolno. Byliśmy w poradni dwukrotnie jak miał 5lat i dwa miesiące temu. Syn nie ma autyzmu i w badaniach brał udział i większych problemów nie było. Jedna pani i on więc nie miał na czym innym się skupić. Gdy już był pokój w którym były zabawki miał trudności żeby się skupić. Wszystkiego uczy się w domu,bo przez choroby dużo opuszczał. Są problemy z czytaniem. Twierdzi, że to nudne,a od września 1klasa.Martwi mnie ze nie da sobie rady w szkole przez brak koncentracji i tego że nie słyszy w większym hałasie. Nie chce brać udziału w zajęciach grupowych...sam polecenie wykonuje poprawnie...co robić? Gdzie szukać pomocy? Na szkołę liczyć nie mogę.

Dzień dobry, rozumiem, że psycholog w Poradni niczego u syna nie zdiagnozował, a Pani jednak niepokoi się jego zachowaniem. Proponuję w takim razie skonsultować się z psychoterapeutą rodzinnym i spróbować udać się jeszcze z dzieckiem do innej Poradni. Niezbędne wydaje mi się także zbadanie słuchu u syna. Warto zdiagnozować syna pod kątem zaburzeń integracji sensorycznej (informacje znajdzie Pani w internecie). Pozdrawiam serdecznie. Katarzyna Kapral

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry!
Konieczne jest udanie się po specjalistyczną pomoc i być może podjęcie terapii zarówno w celu poprawy koncentracji uwagi jak również zachowań trudnych. Aby cokolwiek jednak zacząć potrzebne będą badania psychologiczne by sprawdzić jaki jest poziom intelektualny syna, jak faktycznie się skupia. Dobrze byłoby skonsultować się też z neurologiem.
Na zaburzenia koncentracji uwagi dość dobrze pomaga terapia eegbiofeedback. Jeśli chodzi o zachowanie to tu też istotna będzie rola rodziców. Wytyczenie jawnych granic i konsekwencja z dużą dozą cierpliwości.
W razie pytań zapraszam do kontaktu.
Zachęcam do zapoznania się z artykułem o terapii
eegbiofeedback:
https://portal.abczdrowie.pl/eegbiofeedback-terapia-ktora-ma-szerokie-zastosowanie
Z pozdrowieniami Agata Majda
www.pracowniaterapeutyczna.eu