Ile kcal zawiera owsianka?

Witam. Chciałabym się dowiedzieć ile kcal może mieć owsianka do zrobienia której zużyłam 250 ml mleka 3.2% tł., 1/2 szklanki płatków owsianych błyskawicznych, 1 łyżkę miodu gryczanego, 1 małe jabłko i 1 małego banana. Zawsze słyszałam, że owsianka jest bardzo pożywna i dobrze wpływa na przemianę materii. Ile jednak kalorii ma owsianka? Ostatnio przeszłam na dietę. Chciałabym utrzymać swój cel zrzucenia zbędnych kilogramów. Polecano mi owsiankę na śniadanie jako źródło cennych składników i dodająca energii na początek każdego dnia. Pytanie tylko czy owsianka nie zawiera zbyt dużo kalorii. Być może to mit, że jest taka zdrowa i dobra w czasie diety. Proszę o pomoc.  Dziękuję za odpowiedź.

Witam serdecznie,

Podaje przeliczenie kaloryczne:

szklanka mleka 3,2% to około 133kcal, łyżka płatków owsianych błyskawicznych 37kcal, łyżka miodu 81kcal, małe jabłko 36kcal, banan 114kcal

W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu
joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
Owsianka opisana w pytaniu będzie miała około 400 – 450 kcal. Zapraszam na stronę WWW.DIETAPACJENTA.PL gdzie znajduje się lista produktów wraz z podanymi wartościami kcal oraz baza przepisów kulinarnych.
Korzyści, jakie daje owsianka

Jest oczyszczająca: Dzięki ogromnej ilości aminokwasów, które zawiera, stymuluje produkcję leptyny w wątrobie i wspomaga proces wydalania toksyn z organizmu. Jedzenie płatków owsianych jest dobre dla oczyszczania ścian tętnic ponieważ, zawierają błonnik, który przeciwdziała tworzeniu się w nich złogów tłuszczu, które mogą powodować poważne choroby serca, podwyższony cholesterol i inne.
Pomaga kontrolować poziom cukru we krwi: To wspaniała wiadomość dla osób, które cierpią na cukrzycę. Koniecznie musisz dodać je do swojej diety, jeśli potrzebujesz poprawy trawienia skrobi i stałego utrzymywania stabilnego poziomu cukrów, zwłaszcza po jedzeniu.
Polepsza trawienie: Jeśli miewasz problemy po zjedzeniu obiadu czy kolacji, płatki owsiane pomogą obniżyć poziom kwasów żółciowych, które ułatwiają również pracę jelit i zapobiegają zaparciom. Ponieważ są bogate w odpowiednie związki zapewniające stopniowe wchłanianie cukrów, dają poczucie satysfakcji na dłużej, co jest dobrą alternatywą dla osób, które są na diecie, ponieważ za każdym razem na dłużej pozwalają nie odczuwać potrzeby jedzenia.
Posiada bardzo cenne białka: łącznie osiem niezbędnych aminokwasów – tyle zawierają płatki owsiane. Dzięki temu, zwykła owsianka zamienia się w źródło białka, które ma wielką wartość regeneracyjną, pozwalającą nawet tworzyć nowe tkanki w organizmie.
Ma działanie anty-rakotwórcze: Na ten temat zostało przeprowadzonych wiele badań, nawet w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Badania wykazały, że owsianka to świetna ochrona przed rakiem, który na całym świecie zbiera coraz większe żniwa. Ta właściwość wynika to z zawartych w nim fitochemikaliów. Nasza sugestia: jedzenie płatków owsianych na co dzień może zmniejszyć ryzyko choroby nowotworowej piesi lub jelita grubego o ponad 10%.