Jak bez problemu rozstać się z dziewczyną?

Rozważam zerwanie związku z dziewczyną o stażu czterech lat, ale niestety stoi mi na przeszkodzie fakt, że jak nawiązuję do tego tematu, ona zaczyna grozić samobójstwem, bierze pierwszą ostrą rzecz a potem całe jej udo lub ręka kończy się w ranach i siniakach. Jak bezpiecznie jest "uciec" z tej sytuacji zdaniem specjalisty? Martwi mnie fakt, że jak się spakuję i wyjdę, to ona sobie coś zrobi a potem ja za będę ciągany po komisariatach z tego powodu. Czy mógłbym w takiej sytuacji prosić o asystę policji na wszelki wypadek?

Szanowny Panie,

Należy zadbać,by ta kobieta jak najszybciej znalazła się pod opieką psychiatry i rozpoczęła psychoterapię. W przypadku zagrożenia życia ma Pan prawo wezwać do niej karetkę pogotowia - grożenie samobójstwem i uszkadzanie ciała są poważną sytuacją. Może warto zadbać o to,by po Pana odejściu była z nią jakaś bliska osoba? To bardzo trudna sytuacja - każdy człowiek zawsze ma prawo zakończyć relację i domyślam się ile emocji i frustracji wytwarza w Panu blokowanie tego prawa. Domyślam się,że spokojna rozmowa z tą kobietą albo nie przyniosła porozumienia między Państwem albo jest zwyczajnie niemożliwa,tak?

Życzę rozważnych decyzji.

Małgorzata Ziółkowska

Mgr Anna Kasprzak Psychologia

Sytuacja, w której obecnie się Pan znajduje jest niezwykle poważna i trudna zarazem. Rozumiem, że wywołuje wiele emocji, nie tylko u kobiety z którą jest Pan w związku, ale przede wszystkim u Pana. Tego typu sytuacje, gdzie osoba sugeruje samobójstwo w momencie gdy chcę Pan zakończyć relację to szantaż emocjonalny.

Ma Pan całkowite prawo do zakończenia związku, który nie jest satysfakcjonujący, a jednocześnie ma w sobie znamiona przemocy psychicznej ze strony Pana obecnej partnerki.

Czy Pana dziewczyna korzysta ze wsparcia psychiatry oraz psychoterapii? Czy takie zachowania zdarzają się jeszcze w innych sytuacjach?

W sytuacji, gdzie informuje Pan o zakończeniu związku, a Pana partnerka rozpoczyna działania szkodzące swojemu zdrowiu ma Pan prawo do zawiadomienia służb, które są w obowiązku pomocy. Zazwyczaj kończy się to obserwacją psychiatryczną.

Proszę również pomyśleć o terapii dla par, która może pozwolić przejść przez etap zakończenia związku w sposób mniej traumatyczny i trudny dla Pana partnerki. Terapia par nie zawsze służy pomocy i naprawie związku, a niekiedy, pozwala lepiej zrozumieć sytuację i daję okazję do stopniowego zakończenia relacji.

Życzę dużo siły.