Jak długo może się utrzymać taki stan?

Witam, Mam 32lata i paliłem nałogowo 16lat przynajmniej paczkę dziennie. Nie palę dopiero 3dni i nie odczuwam w jakimś uporczywym stopniu głodu nikotynowego ale mam wahania nastrojów, delikatne stany lękowe (co będzie potem?, wieczorem?, co będzie jutro?), pogorszenie apetytu, rozdrażnienie, problem z koncentracją, nie potrafię usiedzieć w miejscu, brak ochoty do współżycia, ciągłe jakieś myśli chodzące w głowie. Ogólnie źłe samopoczucie mam chwilę po tym jak wstanę i trzyma mnie to do wieczora. Choć nie ma na to reguły. Po tym czasie wszystko wraca do normy i czuję się sobą, normalny i szczęśliwy. Taki stan zacząłem mieć już tydzień przed rzuceniem palenia. Już wtedy miałem mocno w głowie postanowione zaprzestanie palenia i, że wypalę wszystko co mam i koniec. Przestaje palić za pomocą silnej woli bez żadnych wspomagaczy. Czy mój stan jest normalny? Czy normalne jest to że zanim rzuciłem palenie miałem już wahania nastrojów? Jak długo może się utrzymać taki stan? Biorę magnez i tabletki ziołowe na uspokojenie Valused ale i tak strasznie mnie to męczy...
MĘŻCZYZNA, 32 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Na początku chcę Panu pogratulować postanowienia zerwania z nałogiem i również tego, że już kilka dni jest Pan wolny od papierosów. Mimo tych nieprzyjemnych objawów, których Pan teraz doświadcza, Pański organizm już odnosi korzyści z odstawienia nikotyny.

Przykre objawy, które Pan zgłasza, są jak najbardziej naturalne w tej sytuacji. Doświadcza Pan tak zwanego zespołu odstawiennego. Występuje on bardzo często, a jego objawy są specyficzne dla danej osoby. Do najczęstszych symptomów odstawiennych należą: niepokój, drażliwość, stany depresyjne, wahania nastroju, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, nadmierna senność lub kłopoty ze snem. Jednak wszystkie te objawy są przejściowe i nie powinny Pana zniechęcać.

Palił Pan papierosy przez połowę swojego życia, więc nagłe odstawienie nikotyny to szok – zarówno dla organizmu, jak i dla psychiki. Nie znam Pańskiego wzorca uzależnienia (przyczyn sięgania po papierosy czy okoliczności, w jakich najczęściej Pan to robił), ale całkiem możliwe, że Pańska psychika zareagowała już na samą myśl o taki wielkiej zmianie. Prawdopodobnie uruchomił się w Panu lęk, może nie do końca nawet uświadomiony, np. o to, czy się uda zerwać z nałogiem (lęk przed porażką); jak to będzie, czy sobie poradzę bez papierosów; co teraz będę robić w chwilach stresu i napięcia czy w sytuacjach towarzyskich, kiedy nie będę mógł sięgnąć po papierosa (to oczywiście tylko hipotezy).

To, jak długo będą się utrzymywać przykre objawy, jest kwestią indywidualną. Najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc, a potem stopniowo samopoczucie zacznie wracać do normy, chociaż niektóre dolegliwości (np. kaszel) mogą utrzymywać się nawet do roku. W tym trudnym czasie warto się wspomagać naturalnym sposobami (co Pan zresztą robi). Doskonałym sposobem na zniwelowanie przykrych objawów jest też aktywność fizyczna.

Wiele przydatnych porad i wskazówek na ten trudny czas znajdzie Pan np. w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-reaguje-organizm-po-rzuceniu-palenia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty