Witam serdecznie!
Na początku chcę Panu pogratulować postanowienia zerwania z nałogiem i również tego, że już kilka dni jest Pan wolny od papierosów. Mimo tych nieprzyjemnych objawów, których Pan teraz doświadcza, Pański organizm już odnosi korzyści z odstawienia nikotyny.
Przykre objawy, które Pan zgłasza, są jak najbardziej naturalne w tej sytuacji. Doświadcza Pan tak zwanego zespołu odstawiennego. Występuje on bardzo często, a jego objawy są specyficzne dla danej osoby. Do najczęstszych symptomów odstawiennych należą: niepokój, drażliwość, stany depresyjne, wahania nastroju, problemy z koncentracją uwagi i pamięcią, nadmierna senność lub kłopoty ze snem. Jednak wszystkie te objawy są przejściowe i nie powinny Pana zniechęcać.
Palił Pan papierosy przez połowę swojego życia, więc nagłe odstawienie nikotyny to szok – zarówno dla organizmu, jak i dla psychiki. Nie znam Pańskiego wzorca uzależnienia (przyczyn sięgania po papierosy czy okoliczności, w jakich najczęściej Pan to robił), ale całkiem możliwe, że Pańska psychika zareagowała już na samą myśl o taki wielkiej zmianie. Prawdopodobnie uruchomił się w Panu lęk, może nie do końca nawet uświadomiony, np. o to, czy się uda zerwać z nałogiem (lęk przed porażką); jak to będzie, czy sobie poradzę bez papierosów; co teraz będę robić w chwilach stresu i napięcia czy w sytuacjach towarzyskich, kiedy nie będę mógł sięgnąć po papierosa (to oczywiście tylko hipotezy).
To, jak długo będą się utrzymywać przykre objawy, jest kwestią indywidualną. Najtrudniejszy jest pierwszy miesiąc, a potem stopniowo samopoczucie zacznie wracać do normy, chociaż niektóre dolegliwości (np. kaszel) mogą utrzymywać się nawet do roku. W tym trudnym czasie warto się wspomagać naturalnym sposobami (co Pan zresztą robi). Doskonałym sposobem na zniwelowanie przykrych objawów jest też aktywność fizyczna.
Wiele przydatnych porad i wskazówek na ten trudny czas znajdzie Pan np. w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/jak-reaguje-organizm-po-rzuceniu-palenia.
Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy nagłe rzucenie palenia nie wpłynie negatywnie na moje zdrowie psychiczne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Nerwica lękowa a z złe samopoczucie podczas rzucania palenia – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Jak oduczyć się palenia papierosów? – odpowiada Mgr Magdalena Brabec
- Nieudane próby rzucenia palenia – odpowiada Mgr Renata Trojan-Satora
- Wyższe ciśnienie, szybkie męczenie się i potliwość po ograniczeniu nikotyny – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Duszący kaszel a palenie papierosów – odpowiada Lek. Rafał Gryszkiewicz
- Uzależnienie od e-papierosa – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Co oznaczają te napięcia mięśni? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jaki sposób skutecznie rzucić palenie? – odpowiada Mgr Bohdan Bielski
- Czy to normalne, że mam problem ze snem po rzuceniu palenia? – odpowiada Redakcja abcZdrowie