Jak długo trzeba być na diecie po operacji ginekologicznej?

Jak długo trzeba być na diecie po operacji ginekologicznej? I jaka ma to być dieta , co wolno jeść a czego nie ?

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Podstawą stosowanej diety powinna być informacja, którą powinna była Pani otrzymać przy wypisie ze szpitala. Wiele zależy od konkretnej osoby, rodzaju operacji i aktualnego stanu zdrowia.

Po operacjach wraca się powoli do diety podstawowej po 4-6 tygodniach, ale wszystko zależy od danego przypadku.

W przypadku operacji ginekologicznych, bardzo istotne jest to, żeby nie dopuścić do powstania zaparć, a jednocześnie szybko odżywić organizm i przyspieszyć gojenie się ran.

Należy zwrócić uwagę na odpowiednio dużą ilość białka, witaminy A, C, E, K, witaminy z grupy B oraz cynk.

Warto wybierać chude mięso, drób, ryby, nabiał, jajka, produkty z pełnego ziarna, warzywa i owoce. Świeże warzywa i owoce należy wprowadzić do diety kilka - kilkanaście dni po zabiegu.

Należy unikać produktów przetworzonych, dań mącznych, kawy, kakao, czekolady, wszelkie słodkości.

Techniki gotowania to raczej gotowanie na parze, gotowanie w wodzie, duszenie, pieczenie w folii. Zrezygnować należy ze smażenia.

Posiłki powinny być regularnie, niewielkie, łatwostrawne, najlepiej 5 posiłków w ciągu dnia.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Dzień dobry,

niestety nie podała Pani informacji jaka to była operacja. Zazwyczaj wystarcza dieta lekkostrawna. Założenia takiej diety wyjaśni Pani każdy dietetyk.

Pozdrawiam