Jak ignorować przykre wspomnienia?

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak ignorować lub po kilku minutach po prostu zapominać te przykre rzeczy, a skupiać się na tych miłych. Gdy wstaje rano, boje się ze coś złego się w szkole wydarzy mimo tego ze staram się myśleć pozytywnie. Jak to zmienić? Są na to jakieś ćwiczenia? Niestety nie mam możliwości na spotkania z profesjonalistami itd, bardzo proszę o pomoc.

Mgr Katarzyna Malcher

Witam. Czasem tak bywa, że im bardziej staramy się ignorować, odwracać uwagę lub próbować zapomnieć o czymś (szczególnie czymś przykrym, budzącym lęk), tym mocniej to przykre uczucie lub myśl nas nachodzi. Jeśli nie ma Pani możliwości spotkania ze specjalistą, proszę przede wszystkim spróbować zastanowić się, czym są te "przykre rzeczy", o których Pani pisze, z czym są one związane, dlaczego się zaczęły pojawiać i co one mogą dla Pani oznaczać.

Dzień Dobry Pani,

Zacznę od tego, że:
To o czym myślimy, przyciągamy to...

Gdy doświadcza Pani jakiegoś uczucia, pojawia się myśl, związana z tym uczuciem.
W zależności, od tego jaka jest myśl (przyjemna, nieprzyjemna) pojawia się emocja.
Myśli pomagają w zdefiniowaniu Pani nastroju, jakiego Pani doświadcza w danej chwili,
zdarzeniu, sytuacji, a z kolei im silniejszy nastrój, tym intensywniejsze myśli, czasami skrajne.
Jest możliwe, ze kiedy doświadcza Pani silnej emocji, to prawdopodobne jest, że Pani myśli mogą być błędne, przez co zniekształca Pani i lekceważy informacje, a to sugeruje Pani nastrój i przekonanie mogą być bezpodstawne.
Chcę pani powiedzieć, że wszystkich Ludzi czasami nachodzą tak zwane negatywne myśli...

Co jest wtedy ważne?
Umiejętność rozpoznania tych myśli zniekształconych, co jest pierwszym krokiem
do uważnego myślenia i odczuwania.
Tak więc kluczowym byłoby dla Pani praca nad zmianą sposobu myślenia.
Aby nabyć takiej umiejętności, wskazana byłaby dla Pani terapia poznawczo-behawioralna, do której mocno Panią zachęcam.

Chciałabym Panią również zachęcić do praktykowania relaksacji, medytacji, jogi, aktywności fizycznej, co byłoby także dla Pani bardzo pomocne.

Z przesłaniem tylko pomyślności,
irena.mielnik.madej@gmail.com