Jak jeść i jak ustalić bilans kaloryczny, by schudnąć?

Mam 25 lat, 168 cm wzrostu, ważę 68kg. Podejmowałam wiele diet, także niskokalorycznych i Dukana. Każda z nich kończy się fiaskiem i jojo. Nie umiem ułożyć sobie racjonalnej diety. Nie lubię uprawiać sportu, ale próbuje się przełamać. Chciałabym zrzucić 10 kg w około 5-6 miesięcy. Jak jeść i jak ustalić bilans kaloryczny, by to osiągnąć?
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Natalia Ulewicz Dietetyk, Olsztyn
54 poziom zaufania

Witam,
Należy przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe na stałe.
Przez ciągłe diety z pewnością rozregulowała Pani swój organizm i wszelkie zmiany z kaloriamii nie dadzą żadnego efektu. Jak widać, ekspetymentowała Pani z wieloma dietami, a to wyniszcza organizm.
Konieczne jest racjonalne zywienie pod okiem dietetyka.
Zapraszam Pania do konsultacji:
ulewicznatalia@gmail.com

0

Witam,

Diety niskokaloryczne lub jednoskładnikowe nie są wskazane, często występuje po nich efekt jojo, o którym Pani wspomina. Ponadto nie dostarczają organizmowi odpowiedniej ilości energii i składników odżywczych do prawidłowej pracy. Dlatego żeby skutecznie zwalczyć zbędne kilogramy warto wprowadzić w życie zasady racjonalnego żywienia. Oto kilka wskazówek. Proszę jeść mniej a częściej (4-5 posiłków w ciągu dnia). Starać się, żeby przerwy między poszczególnymi posiłkami wynosiły 2,5 do 4h. Wypijać około 2l płynów dziennie oraz dbać o urozmaicenie diety spożywając produkty świeże wysokiej jakości. Proszę zwrócić na także uwagę na sposób przygotowywania posiłków - gotowanie w widzie, na parze, grillowanie, duszenie. Dieta powinna być źródłem pełnowartościowego białka, węglowodanów - najlepiej złożonych, tłuszczy - szczególnie roślinnych oraz warzyw i owoców.
Do ustalenia konkretnego bilansu kalorycznego niezbędny jest wywiad zdrowotno- żywieniowy. Warto również wprowadzić do codziennego życia trochę ruchu - tak jak Pani wspomina przełamać się. Nie musi się Pani zmuszać do form aktywności fizycznej jakich Pani nie lubi - można zacząć chociażby od codziennych spacerów.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia we wdrażaniu zmian

0

Witam serdecznie!
Zapotrzebowanie energetyczne zależy m.in. od płci, wieku, wzrostu, masy ciała, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Bez szczegółowych informacji ciężko ustalić prawidłową kaloryczność diety i wskazówki do niej.
Po ogólne wskazówki żywieniowe i przepisy zapraszam na http://diet-coaching.xaa.pl/
Pozdrawiam,
dietetyk Patrycja Sankowska

0

Witam Panią
Do wypowiedzi moich poprzedniczek, mogę dodać przykład najprostszego wzoru
do obliczania całkowitego dziennego zapotrzebowania kalorycznego-Pani bilansu kalorycznego.Oto wzór:
1) mnożymy naszą wagę x 24 = podstawowa przemiana materii, zwane BMR
2) BMR x współczynnik aktywności fizycznej (1,0 – 1,5)
1,0 – niska aktywność fizyczna – brak ćwiczeń, siedzący tryb życia,
1,1 – 1,2 – średnia aktywność fizyczna – ćwiczenia 3 razy w tygodniu, poza tym siedzący tryb życia,lub brak ćwiczeń fizycznych i stojąca praca
1,3 – 1,4 – wysoka aktywność fizyczna – codzienne ćwiczenia i praca stojąca,
1,5 – bardzo wysoka aktywność fizyczna – codzienne intensywne ćwiczenia i praca fizyczna.
Proszę pamiętać,że jest to tylko wzór, który może Pani pomóc obrać jakiś określony kierunek, w przygotowaniu jadłospisu ,nie zastąpi on jednak
profesjonalnego programu żywieniowego przygotowanego przez dietetyka.
Jeżeli potrzebne są Pani jakieś dodatkowe informacje proszę o kontakt pod nr tel.600042800.Pozdrawiam serdecznie.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty