Jak kontrolować nastrój?

Mam 20 lat, jestem dziewczyną. Bardzo łatwo można doprowadzić mnie do płaczu. Prawie każdej nocy płaczę, wspominam to co było kiedyś i żałuję niektórych rzeczy - chciałabym zmienić to, co kiedyś zrobiłam, cofnąć czas. Trwa to dość długo, jakieś 1,5 roku. Mam problemy zdrowotne, myślę ze na tle nerwowym. Wystarczy żeby ktoś zrobił, powiedział coś nie po mojej myśli, a już staje się nerwowa, nie umiem sobie poradzić z nerwami i z nastrojem, nie umiem tez mówić o swoich problemach innym, jestem dość skryta, zamykam się w sobie i płaczę do poduszki. Mój facet już nie wytrzymuje, nie umie mi pomóc, a wiem, że bardzo się stara - jest przy mnie. Nie chcę tez mu tyle marudzić i obarczać swoim płaczem i histerią, dlatego zostaje z tym sama :(. Co mam zrobić?

Witam!

Dzielenie się z innymi swoimi problemami jest naturalną konsekwencją życia w społeczeństwie. Warto, żeby i Pani szukała pomocy i wsparcia wśród otaczających Panią osób. Będzie Pani mogła rozładować napięcie wewnętrzne i uzyskać wsparcie od innych.
Warto, żeby na bieżąco mówiła Pani o swoich problemach i odczuwanych emocjach. Kiedy ktoś Panią zdenerwuje, zasmuci czy rozweseli dobrze jest o tym powiedzieć. Tłumienie emocji nie jest dobrym rozwiązaniem - powoduje to później pogorszenie nastroju i silne reakcje, np. napady płaczu czy gniewu.
Sądzę, że przydatne dla Pani byłyby również warsztaty lub treningi asertywności, radzenia sobie ze stresem lub komunikacji interpersonalnej. Nauczyłaby się Pani, jak sprawnie komunikować się z innymi ludźmi i poznała możliwości rozwiązywania trudnych sytuacji. Jest to dobra metoda podwyższenia pewności siebie i zdobycia nowych umiejętności społecznych.

Pozdrawiam