Jak leczyć zaburzenia lękowe u 18-latka?

Witam. Mam 18 lat. Od mniej więcej 2 lat zmagam się z zaburzeniami lękowymi. Natomiast od 2 miesięcy męczę się z hipochondrią, kancerofobią, cyberchondrią i depresją. Czy przy tych chorobach może wystąpić brak uczucia głodu? Szczerze mówiąc raz ten głód odczuwam a raz nie, różnie. Brak uczucia głodu towarzyszy mi jakoś od 1.5 miesiąca. Przez ten okres zdarzało się że głód odczuwałem, ale dosłownie za chwilę znikało. Również mam lekki strach przed zjedzeniem czegokolwiek.. Boję się że jak coś zjem to może się coś stać albo że zobaczę czarny stolec albo jakiś odbarwiony.. Niestety przez to ciągle kontroluje wygląd stolca.. Za każdym razem trochę się boję gdy idę do toalety bo nie wiem co będę mógł zobaczyć.. Jeżeli chodzi o leki, przyjmuję od 12 dni fluoksetynę 20mg 1x dziennie rano. Widzę lekką poprawę natomiast męczą mnie skutki uboczne, tj. Spadek wagi, brak apetytu, bóle głowy, bóle mięśni, ospałość, zmęczenie, bezsenność i brak chęci na nic. Ostatnio wyskoczyła mi dosyć duża afta w jamie ustnej i przez to powiększył mi się węzeł chłonny i trochę mnie boli przy dotyku. Zamiast myśleć że to tylko afta, oczywiście przypisuje sobie najgorsze choroby.. A u mnie problem z aftami trwa juz bardzo długo. Być może to wina stresu. Czy przy moich dolegliwościach mogą wystąpić nerwobóle? Czy to w brzuchu, klatce piersiowej, na mostku, pod mostkiem, na wysokości jelit. No ogólnie czy mogą one wystąpić? Muszę powiedzieć że 1.5 miesiąca temu robiłem badania krwi wraz z CRP, badanie kału oraz USG jamy brzusznej i żadne badanie nie wykryło żadnych nieprawidłowości. Wszystko było w normie, żaden wynik ani za wysoki ani za niski. Próby wątrobowe w normie, tarczyca w normie, wszystko w normie poza biliburiną, była troszkę zawyżona, ze względu na to, że przeżywałem wtedy na prawdę duży stres. Dowiedziałem się, że to nie jest nic strasznego i niektórzy tak po prostu mają, lekarz mi powiedział, że jest to zespół Gilberta. Chciałbym się również zapytać czy przy moich problemach psychicznych mógłbym stosować olejek CBD? Słyszałem że bardzo może pomóc. Podsumowując czuję się teraz trochę lepiej, zauważyłem, że ze skutków ubocznych męczy mnie tylko drżenie mięśni rąk jak np. Podeprę się, brak apetytu i problemy ze snem. Męczy mnie to zamartwianie się o swoje zdrowie aż tak bardzo.. Chciałbym w końcu mieć chociaż 1 dzień spokoju od tego.. Chciałbym po prostu się dowiedzieć czy te skutki uboczne to normalna sprawa i czy stosowanie oleju CBD mogło by mi pomóc.

Dzień Dobry Panu,

Zacznę od podziękowania Panu za zaufanie:)

Zaprezentowane przez Pana symptomy są wielowątkowe.
Celowa jest dla Pana ponowna konsultacja diagnostyczna w Poradni Zdrowia Psychicznego, celem podjęcia terapii, najlepiej w paradygmacie poznawczo-behawioralnym.

Psychoterapia byłaby pomocna w:
1. ujawnieniu historii powstania u Pana lęków,
2. wnikliwym zbadaniu związku symptomów lękowych z obecną Pana sytuacją rodzinną/osobistą
3. z Pana środowiskiem społecznym
Po to, by mógł Pan zrozumieć swój styl funkcjonowania/reagowania, by w umiejętny sposób poradzić sobie z lękiem.
Po to, by zamknąć stare/utarte drogi postępowania, które Panu nie służą. By otworzyć się na nowe drogi funkcjonowania, które będą Pana wspierać.

Podsumowując, do rozważenia podjęcie przez Pana psychoterapii (równolegle z zaleconą przez Lekarza farmakoterapią) co byłoby komplementarną oraz skuteczną formą terapii dla Pana.

Z życzeniami dla Pana pomyślności oraz pozytywnych doświadczeń,

irena.mielnik.madej@gmail.com
tel. 502 749 605