Dzień dobry,
A może warto skorzystać z pomocy innych ?
Np.: psychologa czy psychoterapeuty.
Witam,
może być trudne do wyleczenie bez pomocy specjalisty. Należy zdiagnozować co leży u podstaw tego zaburzenia. Najlepiej udać się do psychoterapeuty.
Pozdrawiam
http://www.centrum-sensis.pl
Witam, w zależności od nasilenia, można spróbować samemu się uporać albo skorzystać z pomocy psychologa bądź psychoterapeuty.
Jak w każdej fobii, tak również w przypadku paruresis, osoba unika sytuacji wywołujących lęk, a więc np. ogranicza picie, by opóźnić dopełnienie pęcherza, a także przez wiele godzin przetrzymuje pełen pęcherz. W skrajnych przypadkach ludzie bardzo długo wstrzymują oddanie moczu, co negatywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie.
(słyszałam kiedyś, że powstrzymywać mocz można tylko 2 razy w życiu, na maturze i na własnym ślubie ;) )...
Niestety unikanie nie dość, że pogłębia naszą fobię, to jeszcze niekorzystnie wpływa na zdrowie z medycznego punktu widzenia, bo nie należy mieć przepełnionego pęcherza, zdrowo jest wypróżniać się.
Dlatego należy stopniowo oswajać się z lękotwórczymi sytuacjami i nagradzać się za każde osiągnięcie w tej dziedzinie. Przekraczać kolejne poziomy trudności. Przykładowo najpierw móc skorzystać z publicznej toalety za zamkniętymi drzwiami bez cudzej obecności niedaleko. Później skorzystać, gdy ktoś korzysta z kabiny niedaleko. Później skorzystać z pisuaru (oczywiście panowie:) ), później skorzystać z pisuaru, gdy inni tez korzystają... oczywiście to przykłady podane na szybko, można ułożyć swoją hierarchię i się jej później trzymać. Każdy poziom powtarzać z kilka razy i za każdym razem nagradzać się w jakiś sposób, by wyeliminować lęk.
Może Pan spróbować to przejść sam, ale można też powiedzieć o problemie bliskiej osobie i nawet potraktować jej towarzystwo jako jeden z poziomów.
Rozumiem Pana problem, ale ku pokrzepieniu dodam, że problem choć niewątpliwie jest, to inni ludzie np. w publicznej toalecie mają 1000 różnych myśli i w ogóle ich nie interesuje, czy ktoś obok sika czy nie, nawet nie słuchają, bo myślą o czymś innym. Dla nich takie proste, prawda? Dla Pana też będzie. Wierzę, że się uda!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- W jaki sposób poradzić sobie z fobią społeczną? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Lęk przed wymiotowaniem u 15-latki – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Czy z hipochondrią można poradzić sobie samemu? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Jak sobie poradzić z lękiem przed chorobami? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy cierpię na fobię społeczną? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Lęk przed wymiotowaniem – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak opanować strach i lęk przed spotkaniami z ludźmi? – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Boję się ludzi - jak sobie z tym poradzić? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Boję się siedzieć w domu - jak sobie poradzić? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Lęki u 19-latki a problemy w szkole – odpowiada Mgr Adam Kowalewski