Jak namówić do rozstania osobę żyjącą w toksycznym związku?

Mam 37 lat i chcę pomóc mojej mamie. Od 39 lat jest w związku, który na przestrzeni ostatnich 20 lat podlegał takim zmianom, że obecnie mama jest terroryzowana psychicznie zarówno przez swojego męża (mojego ojca), jak i mojego brata. Od 6 lat mam jest na lekach przeciwdepresyjnych i dzięki temu jakoś funkcjonuje - raz lepiej raz gorzej. Od ponad 16 lat namawiam ją na pozostawienie ojca, ale mam wrażeni, że mama bardzo bezpiecznie i pewnie (na swój specyficzny sposób) czuje się w tym chorym układzie i boi się zmian mimo, że finansowo byłaby zabezpieczona. Są momenty, że nie mogę słuchać tego o czym mi mówi: wyzwiskach, poniżaniu, sprowadzaniu jej do poziomu niewolnicy. Potem sama mam problem w funkcjonowaniu w swojej rodzinie - nerwy mi puszczają. Pomyślałam, że może podrzucę mamie jakaś literaturę na temat ją dotyczący, może chociaż to skłoni ją do podjęcia psychoterapii. Czy mogliby Państwo mi coś polecić na temat toksycznych związków? Bardzo bym jednak prosiła o pozycję napisaną w prostym, zrozumiałym języku. Najlepiej jakby była to historia kogoś, kto przeszedł drogę od toksycznego związku do wolności. Bardzo mi zależy aby moja mama, która twierdzi, że już nigdy nie będzie szczęśliwa, zrozumiała, że tak wcale nie musi być i szczęście zależy tylko od niej. Pozdrawiam, życząc wszystkim zdrowych i spokojnych Świąt oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku. Rybka3337

Witam!
Psychika ofiary przemocy "dostosowuje się" do sytuacji. Pani mama od wielu lat przeżywa trudności w związku oraz jest ofiarą przemocy. Działania jej męża prowadzą u niej do zmian zachowania oraz samopoczucia i uzależniają ją od niego.
Warto, żeby zachęcała Pani mamę do terapii dla ofiar przemocy. Może Pani podsunąć jej telefon zaufania dla ofiar przemocy w rodzinie organizacji Niebieska Linia (inf. na stronie internetowej niebieskalinia.pl). Myślę, że taki telefon i strona będą bardziej odpowiednie niż książki na temat przemocy. Na stronie organizacji Pani i mama możecie zapoznać się z mitami na temat przemocy, poczytać artykuły oraz znaleźć informacje na temat ośrodków, gdzie mama może wziąć udział w terapii lub uczestniczyć w spotkaniach grup wsparcia.
Pani nie musi zgadzać się za każdym razem na wysłuchiwanie historii mamy. Dla Pani musi być to także bardzo trudne. Może Pani postawić mamie warunek, że jeśli nie będzie chciała zmienić nic w swoim życiu, to Pani nie będzie słuchała jej opowieści. Nie jest Pani osobą odpowiedzialną za mamę i ma Pani prawo odmówić, kiedy mama chce mówić o zbyt trudnych sprawach. Warto, żeby Pani także pamiętała o sobie i starała się nie robić nic ponad swoje siły.

Pozdrawiam