Jak namówić na leczenie osobę chorą na depresję?

Witam. Moja teściowa prawie rok temu opiekowała się swoją umierającą matką. Od jej śmierci (7 miesięcy temu) jej stan systematycznie się pogarsza.

Początkowo zmniejszała swoją aktywność fizyczną, obecnie w ogóle nie wychodzi z domu, przeraźliwie schudła - wygląda jak anorektyczka. Oprócz tego wiosną miała przeziębiębienie - prawdopodobnie do dzisiaj nie wyleczone - nadal kaszle. Obecnie, gdy ma wyść z domu ze swoim synem, cała się trzęsie z nerwów, nie ma siły iść. Próbowaliśmy już wszystkiego aby namówić ją na wizytę u lekarza. Nic nie pomaga. Denerwuje się jak tylko zaczynamy o tym mówić.

Wszyscy w domu cały czas o tym myślimy, nie wiemy co zrobić. Nie chcemy na siłę wezwać lekarza, bo prawdopodobnie z nim nie porozmawia, a tylko strasznie się zdenerwuje. Co mamy zrobić? Bardzo proszę o pomoc.

Witam!

Pani teściowa jest dorosłą osobą i nie możecie jej do niczego zmusić wbrew jej woli. Jednak zawsze możecie próbować rozmawiać z nią i starać się zachęcić do wizyty u lekarza. Powinna Pani rozmawiać z nią nie na zasadzie: "musisz iść do lekarza!", tylko uświadamiając jej, co się z nią dzieje i jak można temu zaradzić.

Przede wszystkim trzeba z teściową rozmawiać i dowiedzieć się, co ona czuje, co przeżywa i skąd bierze się jej niechęć do lekarza. Może jest to spowodowane żałobą, lękiem przed śmiercią lub innymi czynnikami. Warto je poznać. Może Pani sama udać się do lekarza i też wspólnie z nim zastanowić się, jak on mógłby pomóc.

Może Pani teściowa zgodzi się na wizytę domową, tylko trzeba ją odpowiednio do niej przygotować. Sądzę, że mogłaby Pani także spróbować domowej wizyty psychologa. Może taka rozmowa wpłynęłaby na nią bardziej zachęcająco. Ważne, żeby starać się do tej osoby dotrzeć wszelkimi sposobami. Przede wszystkim rozmową o jej stanie. Ona musi chcieć się leczyć.

Pozdrawiam