Dzieci i młodzież bardzo łatwo wyczuwają brak autentyczności. Skoro Pani nie ma przekonania do swoich racji, to nie będzie ich miało także dziecko. Wbrew pozorom szczerość i prostota dzieci nie jest ich słabością, dlatego same znajdą efektywne rozwiązanie, a Pani uniknie błędów wychowawczych.
Dzień dobry.
Wydaje się, że w opisanej sytuacji najmniej rozsądne jest tłumaczenie dziecku, że "ma się nie poddawać", bo w taki właśnie sposób pokazuje mu Pani, że coś z nim jest nie tak i w ten sposób odbiera mu jeszcze Pani poczucie pewności siebie.
Drogą internetową nie da się postawić skutecznej "diagnozy", warto zatem, by spróbowała Pani skonsultować się z psychologiem, bądź pedagogiem, któremu wyłoży Pani szczegółowo problem i opowie o sposobach Pani postępowania wobec dziecka, które to sposoby mają niewątpliwy wpływ na jego stan i poczucie własnej wartości.
Pozdrawiam.
Niestety nie wiadomo skąd się wzięło takie podejście dziecka do samego siebie - uważam, że wskazana jest konsultacja z psychologiem dziecięcym, który będzie mógł znaleźć źródło takiego myślenia o sobie i będzie mógł (bardziej trafnie niż przez poradę online) dać Pani kilka wskazówek jak postępować.
Przede wszystkim proszę POKAZYWAĆ dziecku jak być pewnym siebie, a nie tylko o tym mówić, Dzieci biorą przykład z najbliższego otoczenia - obserwują, chłoną, słuchają. Jeżeli rodzice nie pokazują swoją postawą pewności siebie, to tłumaczenie im, aby były pewne będzie od razu odrzucone (dzieci perfekcyjnie wyłapują i łączą fakty ze sobą). Zatem proszę również przeanalizować swoje postawy. Czy sposób w jaki Pani się zachowuje w różnych sytuacjach wskazuje na Pani pewnosć siebie? Czy sposób w jaki Pani rozmawia, w jaki sposób mówi o sobie, o swoich poczynaniach, o swoim otoczeniu i osobach z tego otoczenia wskazuje na optymistyczne podejście, na pewność i wysoką samoocenę? Jeżeli nie - proszę popracować także nad sobą tak, aby móc być autentycznym wzorcem dla swoich dzieci.
Pozdrawiam.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak nauczyć dziecko tolerancji wobec młodszego rodzeństwa? – odpowiada Mgr Katarzyna Kapral
- Trzymanie dzieci pod kloszem i ciągłe obawy przed odrzuceniem – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak nauczyć dziecko spania w swoim łóżku? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Jak nauczyć dziecko samodzielnego korzystania z toalety? – odpowiada Mgr Iwona Hildebrandt
- Jak nauczyć dziecko spać oddzielnie? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Akceptacja imienia przez dziecko – odpowiada Renata GrzechociĹska
- Histerie 2,5-letniego dziecka po wyjściu mamy do pracy – odpowiada Piotr Bochański
- Relacja z chłopakiem i dziecko w drodze – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak nauczyć dziecka szacunku do starszych? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
artykuły
Wywiad z Dorotą Gromnicką, autorką książki "Depresja. Jak pomóc sobie i bliskim"
Czym jest depresja? Jak sobie z nią radzić? Czy mo
Autyzm a agresja
Pojawiające się u części dzieci autystycznych zach
Syndrom ocalałego dotyka uchodźców. Jak go rozpoznać i pomóc?
Mogłoby się wydawać, że Ukraińcy, którzy imigrują