Akceptacja imienia przez dziecko

Witam Mam pytanie dotyczące mojego 3,5 letniego dziecka które nie lubi chyba swojego imienia. Ponieważ każe do siebie mówić Reksio ,Różowa Pusia Tomy te postaci są z bajek ale ona oprócz tego ze każe tak mówić do siebie to do mnie i męża mówi tez Czarna Kocica i Niebieski kot. Czy to jej zachowanie może mieć jakieś niepokojące znaki bo kiedy chcę jej wytłumaczyć ze jest Ola to sie strasznie wścieka i plącze nie wiem co robić proszę o jakąś poradę

Witam serdecznie,

zachowanie Pani córeczki niekoniecznie oznacza, że nie akceptuje i nie lubi swojego imienia. Musiałaby także nie lubić Pani imienia oraz imienia Pani męża, ponieważ też dla Państwa ma "swoje" własne imiona, zapożyczone z bajek.
Popatrzyłabym raczej na to z perspektywy świata dziecka. Bohaterowie bajek, postacie które w jakmiś stopniu lubi, są dla niej ważne. Córka, poprzez zabawę nawiązuje do świata bajek i swoich fantazji, chce odtwarzać w zabawie to co lubi, spodobało jej się, bądź też przeżywa w jakimś stopniu.
Jej zdenerwowanie w sytuacji, kiedy "sprowadza ją Pani do rzeczywistości", mówiąc, że jest Olą, bardziej tłumaczyłabym jako złość na fakt, że (w jej odbiorze) być może popsuła Pani zabawę, w jakimś stopniu odmawia jej Pani uczestniczenia w zabawie wg jej pomysłu. A dla dziecka zabawa, jest czymś innym niż jest dla nas dorosłych. To co dla nas jest "zabawą", dla dziecka jest ważną sprawą, jej światem. Więc możliwe, że córka denerwuje się, że w jakimś stopniu jej ważne sprawy, nie znajdują zrozumienia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Katarzyna Włoch
------------------------------------------------------
ZAPRASZAM NA
http://charakterownia.pl/

Niemal każde dziecko na pewnym etapie rozwoju neguje swoje imię i zwykle nie jest to nic niepokojącego i z czasem mija. Dzieci często chcą się nazywać tak, jak ich ulubione postaci z bajek, pani przedszkola czy po prostu ktoś kogo bardzo lubią. Być może w jej otoczeniu jest jakaś Ola, za którą Pani córka nie przepada? Proszę jej na siłę nic nie tłumaczyć, nazywać prawdziwym imieniem i spokojnie przeczekać :)